Gazprom zapłacił PGNiG 1,5 mld USD

Pipeline Uktraine, Bloomberg

Rosjanie mimo że nadal nie akceptują wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie uiścili zasądzoną przez niego kwotę. PGNiG otrzymane pieniądze przeznaczy na inwestycje.

 

Z zadowoleniem informuję – właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od Gazpromu są już na naszym koncie – napisał na Twitterze Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Wczoraj o przekazaniu pieniędzy polskiej spółce informowali Rosjanie. Chodzi o 1,5 mld USD (5,97 mld zł wg obecnego kursu NBP) zasądzonych przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Jednocześnie Gazprom po raz kolejny zastrzegł, że nie zgadza się z wydanym wyrokiem i odwołuje się od niego do właściwego sądu.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

Z wcześniejszych informacji wiadomo, że już kilka tygodni temu Gazprom złożył skargę na postanowienie arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie. PGNiG podało wówczas, że nie istnieją podstawy do żądania uchylenia wyroku. Polska spółka zapewniała też, że po formalnym otrzymaniu odpisu skargi podejmie decyzje co do dalszych kroków.

 

Zasądzone na rzecz PGNiG pieniądze nie przyczynią się do obniżki taryfy za gaz płaconej przez końcowych odbiorców. Kwieciński już kilka miesięcy temu mówił, że szkoda z tytułu zawyżonej ceny w kontrakcie jamalskim była po stronie koncernu. Do klientów PGNiG cały czas obowiązywały ceny rynkowe, dlatego pieniądze uzyskane od Rosjan mają pozostać w spółce. Posłużą do kontynuowania dotychczasowych i realizacji nowych inwestycji i akwizycji.

Adobe Stock

Trybunał Arbitrażowy ostateczną decyzję z powództwa PGNiG przeciw Gazpromowi podjął 30 marca. Dotyczyła ona obniżenia ceny za gaz dostarczany przez Rosjan na podstawie kontraktu jamalskiego. Pod koniec marca trybunał zmienił formułę cenową zakupu gazu w kontrakcie jamalskim poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi błękitnego paliwa na rynku europejskim. Nowe zasady rozliczeń oznaczają dla PGNiG dużą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej. Nową stawkę wyznaczono dla dostaw realizowanych od 1 listopada 2014 r., czyli od daty złożenia przez PGNiG wniosku o renegocjację kontraktu. Gazprom początkowo do wyroku trybunału się nie stosował i wystawiał faktury według formuły wcześniej obowiązującej. Pod koniec kwietnia oświadczył jednak, że skoryguje faktury wystawione za dostawy gazu zrealizowane w marcu i kwietniu tego roku.

Bloomberg

Inwestorzy handlujący akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie pozytywnie zareagowali na informacje o zapłacie zasądzonych pieniędzy. Już na otwarciu dzisiejszej sesji płacili za walory spółki po 4,88 zł, co oznaczało wzrost o 7,4 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC na wybiegu w USA

Kartel eksporterów ropy wyłoży pół miliarda dolarów w poprawę swojego wizerunku na rynku amerykańskim. ...

Drogi gaz doskwiera nawozowej grupie

Grupie Azoty mocno dają się we znaki wysokie ceny kluczowego surowca. Zarząd liczy na ...

Rosyjska ropa mocno potaniała

Ropa marki Urals – główny dostawca pieniędzy do budżetu Federacji, była w sierpniu 2,2 ...

PGNiG chce więcej wydobywać i zarabiać

Do 2022 r. grupa planuje znacznie zwiększyć zyski oraz produkcję ropy i gazu. Prognozy ...

Nowe plany na Bałtyku spółki Dominiki Kulczyk

Polenergia zastanawia się nad wznowieniem prac przygotowawczych związanych z projektem farmy morskiej Bałtyk I. ...

Biznes też musi dbać o klimat

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania ...