Royal Dutch Shell obniża dywidendę, pierwszy raz od II wojny

Bloomberg

Holendersko-angielski koncern naftowy zapowiedział zmniejszenie dywidendy pierwszy raz od II wojny światowej. Ten drastyczny krok ma mu zapewnić zasoby gotówki, bo spodziewa się długotrwałego spadku popytu na ropę.

 

Royal Dutch Shell zawiesił ponadto skup swych akcji z rynku, zmniejszy o około 25 proc. wydobycie ropy i gazu, bo w I kwartale jego zysk netto zmalał prawie o połowę do 2,9 mld dolarów. Nowe posunięcia wraz z redukcją nakładów kapitałowych i planowanym cięciem kosztów, co ogłosił w marcu, powinny pozwolić na zaoszczędzenie w tym roku niemal 30 mld dolarów, przetrwać kryzys i przygotować się do przejścia na produkcję energii o niskiej emisji dwutlenku węgla. — Przeżywamy kryzys niepewności. Gdybyśmy nie obniżyli dywidendy, to nie mielibyśmy opcji przygotowania firmy do ożywienia w przyszłości — powiedział prezes Ben van Beurden. W połowie sesji 30 kwietnia w Londynie akcje koncernu straciły 8,2 proc. — odnotował Reuter.

Bloomberg

Royal Dutch Shell szczycił się, że od czasów II wojny światowej nigdy nie obniżył dywidendy, opierając się takim zamiarom nawet podczas największych zapaści na rynku w latach 80. Niektórzy inwestorzy apelowali do dużych firm naftowych, aby obaliły tabu dywidendy w związku z obecnym kryzysem zamiast zadłużania się, by zapewnić jej wypłatę.

Koncern ogłosił, że obniży kwartalną dywidendę z 47 do 16 centów za akcję, co pozwoli mu oszczędzić ok. 10 mld dolarów w bieżącym roku, jeśli wypłata pozostanie do końca na tym poziomie. To pierwszy koncern z grona Wielkiej Piątki, który zdecydował się na taki ruch z powodu pandemii. BP i Exxon Mobil zapowiedziały wypłatę, a Total i Chevron nie opublikowały jeszcze bilansu I kwartału. — Swą decyzją Shell rzucił rękawicę największym od ropy naftowej. BP, Chevron, Exxon Mobil i Total mają wypłacić 41 mld dolarów dywidendy za 2020 r. — powiedział Tom Ellacott z Wood Mackenzie.

„Zrywanie plastra zawsze boli”

Prezes van Beurden powiedział, że obniżenie dywidendy jest częścią programu zresetowania koncernu, aby mógł liczyć się podczas odchodzenia od paliw kopalnych. Firmy wydobywające ropę i gaz są pod coraz większą presją ze strony inwestorów, których niepokoją zmiany klimatu, Shell przedstawił w marcu najbardziej kompleksową strategię zmniejszenia do zera w 2050 r. emisji gazów cieplarnianych. — Zrywanie plastra zawsze boli, ale jeśli obecne posunięcie Royal Dutch Shell pozwoli mu na większą swobodę inwestowania w alternatywne źródła energii i będzie sprzyjać niższym kosztom kapitału akcyjnego, to będzie właśnie tym, czego mu potrzeba dla zapewnienia dobrej kondycji na długo — stwierdził Tal Lomnitzer, starszy zarządca inwestycyjny w Janus Henderson Investors.

Platforma wydobywcza w Wielkiej Brytanii/Bloomberg

Według Wood Mackenzie, obniżenie dywidendy pozwoli Shellowi wygenerować gotówkę przy cenie ropy 36 dolarów za baryłkę wobec wcześniejszej ceny 51 dolarów. Ropa Brent staniała w tym roku o 65 proc., 30 kwietnia sprzedawano ją po ok. 25 dolarów. Shell wypłacił w ubiegłym roku 15 mld dolarów dywidendy, drugą sumę na świecie po saudyjskim Aramco. Dywidendy Shella i BP w 2019 stanowiły 24 proc. sumy 75 mld funtów (94 mld dolarów), wypłaconej przez spółki z indeksu FTSE 100.

Dłuższa recesja

Po latach dużych cięć kosztów i kupieniu w 2016 r. za 53 mld dolarów BG Group Shell zamierzał podwyższyć wypłatę dywidendy i skup swych akcji do 125 mld dolarów w latach 2021-25. MAE ogłosiła właśnie, że spadek popytu na energię wyniesie w 2020 r. 6 proc. Shell ogłosił w marcu, że zmniejszy nakłady kapitałowe do 20 mld dolarów z zakładanych 25 mld, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy koszty operacyjne o dodatkowe 3-4 mld. Van Beurden spodziewa się większego wpływu spadku popytu na ropę w II kwartale, a szefowa finansów, Jessica Uhl stwierdziła, że koncern czeka głębsza i dłuższa recesja do 2023 r.

Rafineria ropy naftowej/Bloomberg

W I kwartale zysk netto przeznaczony dla udziałowców wyliczony na podstawie bieżącego kosztu dostaw zmalał o 46 proc. do 2,9 mld dolarów. Koncern zmniejszył działalność rafinerii o 40 proc., w II kwartale zamierza zmniejszyć wydobycie ropy i gazu o 1,75-2,25 mln ekwiwalentu baryłek ropy dziennie z 2,7 mln boe w I kwartale. Nie przewiduje, że ta redukcja będzie na stałe, zamierza nadal inwestować w nowe projekty dotyczące ropy i gazu. Koncern ma największą na świecie sieć 45 tys. stacji paliw, w II kwartale zmniejszy sprzedaż o 54 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC nie zwalnia tempa pracy pomp

Pomimo zapowiadanego zamrożenia wydobycia ropy naftowej kartel zwiększył je we wrześniu do rekordowego poziomu. ...

Polish electromobility with a pulled brake

There is still little interest in electric cars. The reason? High prices and lack ...

Samorządy z nadzieją na brak podwyżek

Jeszcze przed świętami rząd ma rozwiązać problem ogromnego wzrostu cen energii elektrycznej. Zaproponowane mechanizmy ...

Timmermans: czysty wodór jest priorytetem

Energia z wodoru będzie jednym z energetycznych priorytetów UE– zapowiada wiceszef Komisji Europejskiej.   ...

Sojusz Kataru z Rosneft

Największy handlarz surowcami na świecie sprzedaje swoje akcje rosyjskiego koncernu Rosneft funduszowi inwestycyjnemu z ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...