Jak tłumaczy dyrektor pionu finansowego PEJ Wojciech Rosiński, zaangażowanie tego podmiotu ma nie tylko wymiar finansowy. - To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem - powiedział cytowany w komunikacie.
Podpisany list intencyjny odzwierciedla efekty wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez PEJ z tą instytucją jak również innymi wiodącymi instytucjami z rynku amerykańskiego, zainteresowanymi nie tylko polską, ale i światową transformacją energetyczną.
- DFC jest zaangażowana w zwiększanie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy – powiedziała szefowa DFC ds. inwestycji Agnes Dasewicz.
Czytaj więcej
Przyspieszamy prace, a część tych planowanych w ramach przyszłej umowy na budowę elektrowni w Choczewie zrealizujemy już w ramach umowy pomostowej, którą chcemy zawrzeć jak najszybciej – mówi Leszek Juchniewicz, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.
Zapewnienie finansowania
Otrzymany list intencyjny DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Podobną deklarację, na równowartość ok. 70 mld zł, złożył wcześniej amerykański Export-Import Bank (Exim Bank), w wyniku wieloletnich rozmów z amerykańską firmą Westinghouse, w których od ubiegłego roku brały udział PEJ i Bechtel. Westinghouse i Bechtel wchodzą w skład amerykańskiego konsorcjum realizującego inwestycję PEJ na Pomorzu, przypomniano w materiale.