Gazprom do UOKiK: Po co wam te dokumenty?

Bloomberg

Rosyjski koncern gazowy wysłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prośbę o uzasadnienie żądania udostępnienia dokumentacji budowanego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream-2.


Informacja o wysłaniu do Polski odpowiedniego pisma znalazła się w najnowszym sprawozdaniu kwartalnym Gazpromu. W połowie stycznia Gazprom otrzymał zawiadomienie od polskiego UOKiK zawierające „żądanie udostępnienia informacji i dokumentów koniecznych do prowadzonego (przez UOKiK -red) dochodzenia”.

CZYTAJ TAKŻE: UOKiK chce dopaść Gazprom


Gazprom zapewnił, że odpowiedział na pismo UOKiK 31 stycznia. W marcu Rosjanie otrzymali kolejne. „4 marca 2020 r do Gazpromu dotarło nowe wystąpienie polskiego organu antymonopolowego w sprawie przekazywania informacji i dokumentów w ramach trwającego dochodzenia. Odpowiedź na to pismo (wraz z prośbą o dodatkowe uzasadnienie przez organ antymonopolowy Polski, dostarczenia wymaganych informacji i dokumentów) została wysłana 23 marca 2020 r”- czytamy w sprawozdaniU.


W maju 2019 r UOKiK oskarżył Gazprom i pięć zachodnich koncernów – uczestników projektu Nord Stream-2 czyli OMV (Austria), Wintershall i Uniper (Niemcy) Shell (Holandia),  Engie (Francja) o złamanie polskiego prawa antymonopolowego poprzez finansowanie budowy gazociągu Nord Steram-2.

Bloomberg


W listopadzie 2019 r . UOKiK nałożył karę 172 mln zł  (40,1 mln euro) na francuski Engie. Francuzi zignorowali polski urząd i nie dostarczyli wymaganych informacji i dokumentów.
Polska jest stroną w budowie Nord Stream-2, choć gazociąg nie przechodzi przez nasze wody. Kraje Unii przez których strefy ekonomiczne prowadzi trasa gazociągu (Niemcy, Szwecja, Dania i Finlandia), muszą ocenić projekt i podzielić się tymi informacjami z sąsiadami, których środowisku może zagrozić budowa i eksploatacja gazociągu. Chodzi tu o siebie nawzajem oraz o Polskę i republiki bałtyckie.
Aby spółka finansująca inwestycję mogła powstać, potrzebna więc była zgoda odpowiednich urzędów także z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.  UOKiK wydał decyzję negatywną, co uniemożliwiło założenie spółki.

Zachodnie koncerny i Gazprom zawarły więc porozumienie zgodnie, z którym firmy zachodnie udzielają Rosjanom pożyczki na kwotę równą połowie kosztów gazociągu (4,5 mld euro). Drugą połowę finansuje Gazprom ze swoich środków. Gazociąg Nord Stream-2 nie jest gotowy. Inwestycję zablokowały amerykańskie sankcje, a teraz – kryzys. Do zbudowania pozostało 160 km. Dziś spółka Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) poinformowała, że otrzymała w kwietniu od swoich partnerów zachodnich kolejne dofinansowanie (w formie kredytów) – 87,5 mln euro.

UOKiK uprzedził uczestników Nord Stream-2, że kara za złamanie polskiego prawa antymonopolowego może sięgnąć 10 proc. rocznych przychodów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazowy sojusz w Iranie

Koncerny z Francji, Chin i Iranu będą wydobywać gaz z największego złoża świata. Iran ...

Rosneft będzie prowadzić badania naukowe w Katarze

Rosyjski koncern paliwowy otworzył w Katarze swoje centrum badawczo-naukowe. Mają tam powstawać nowatorskie produkty ...

Ropa nie daje zarobić Kremlowi

O jedną trzecią spadły w ciągu dwóch miesięcy tego roku rosyjskie dochody z eksportu ...

Miesięczne konsultacje PEP 2050

Przez miesiąc (do 18 września) mają potrwać społeczne i międzyresortowe konsultacje do opublikowanego 10 ...

Gdy gasną światła w fabrykach, elektrownie liczą straty

Spadek zużycia prądu na skutek zamrożenia gospodarki to cios w spółki energetyczne i węglowe. ...

W Chinach węgiel może wrócić do łask

Osłabione walką z koronawirusem kraje mogą przychylniej patrzeć na energetykę węglową i dać impuls ...