UOKiK chce dopaść Gazprom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zażądał od Gazpromu danych dotyczących realizacji gazociągu Nord Stream-2. Ma to związek z dochodzeniem, w którym już został ukarany francuski koncern Engie – uczestnik rosyjskiego projektu.

O wystąpieniu UOKiK Gazprom poinformował w prospekcie emisyjnym do nowej emisji euro obligacji koncernu:

„15 stycznia 2020 r. Gazprom otrzymał zawiadomienie od polskiego UOKiK zawierające żądanie udostępnienia informacji i dokumentów koniecznych do prowadzonego (przez UOKiK – red.) dochodzenia” – cytuje fragment prospektu Gazpromu agencja RIA Nowosti.

Gazprom przypomina, że wcześniej Warszawa groziła już karą w wysokości 10 proc. rocznych przychodów każdej firmie, która będzie łamać wymogi UOKiK.

W maju 2019 r. UOKiK oskarżył Gazprom i pięć zachodnich koncernów – uczestników projektu Nord Stream2 czyli OMV (Austria), Wintershall i Uniper (Niemcy) Shell (Holandia), Engie (Francja) o złamanie polskiego prawa antymonopolowego poprzez finansowanie budowy gazociągu Nord Steram-2.

W listopadzie 2019 r. UOKiK nałożył karę 172 mln zł (40,1 mln euro) na francuski Engie. Francuzi zignorowali polski urząd i nie dostarczyli wymaganych informacji i dokumentów.

Jens Muller oficjalny przedstawiciel spółki Nord Stream 2 AG powiedział RIA Nowosti, że wystąpienie polskiego urzędu, nie ma związku z realizacją Nord Stream-2.

Wbrew temu co twierdzi Jens Muller, Polska jest stroną w budowie Nord Stream-2, choć gazociąg nie przechodzi przez nasze wody. Kraje Unii przez których strefy ekonomiczne prowadzi trasa gazociągu (Niemcy, Szwecja, Dania i Finlandia), muszą ocenić projekt i podzielić się tymi informacjami z sąsiadami, których środowisku może zagrozić budowa i eksploatacja gazociągu. Chodzi tu o siebie nawzajem oraz o Polskę i republiki bałtyckie.

Aby spółka finansująca inwestycję mogła powstać, potrzebna więc była zgoda odpowiednich urzędów także z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. UOKiK wydał decyzję negatywną, co uniemożliwiło założenie spółki.

Zachodnie koncerny i Gazprom zawarły więc porozumienie zgodnie, z którym firmy zachodnie udzielają Rosjanom pożyczki na kwotę równą połowie kosztów gazociągu (4,5 mld euro). Drugą połowę finansuje Gazprom ze swoich środków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bank Światowy: surowce będą jeszcze tańsze

Ze względu na nadpodaż oraz słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego instytucja ścięła tegoroczne prognozy cenowe ...

Ropa ciągnie rubel na dno

W Moskwie płacono dziś za dolara blisko 70 rubli. Tak słaby rosyjski pieniądz był ...

Gazprom przegrał w Bundestagu

Aż 222 głosów zabrakło sojusznikom Gazpromu w Bundestagu, do przeforsowania poprawki do Gazowej Dyrektywy ...

Gazprom zatrzyma Siłę Syberii, przez „siłę wyższą”

Po trzech miesiącach pracy, rosyjski gazociąg do Chin stanie w drugiej połowie marca. Oficjalna ...

Gazprom faworyzuje swoich

Koncern wprowadził zakaz zakupu zagranicznych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania i usług. Chyba, ...

Ogromny popyt na akcje Aramco

Inwestorzy instytucjonalni zapisali się w ramach IPO giganta naftowego Aramco na jego akcje za ...