Ropa dla Białorusi będzie tańsza. Ale tylko trochę.

AFP

Białoruś dostanie tańszą ropę rosyjską, ale nie tak tanio, jak chciał tego białoruski dyktator. Mińsk jednak nie ma wyjścia i musi propozycję Władimira Putina przyjąć.

Znane są szczegóły propozycji Władimira Putina dla Białorusi. Moskwa chce dać Mińskowi „częściową rekompensatę” tzw. manewru podatkowego w wysokości 2 dol. zniżki za każdą tonę rocznie. To jest proporcjonalnie do zmniejszenia cła eksportowego, poinformował Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji. – Proponujemy podejście uwzględniające obniżenie cła eksportowego. Pozwoli to częściowo zrekompensować skutki niższego cła – tłumaczył Nowak, dodając, że białoruskie władze zostały już o tym poinformowane.
Rosyjska rekompensata wyniesie więc łącznie do 300 mln dol., podczas kiedy Mińsk obliczył jesienią 2019 r straty z tytułu manewru podatkowego na 800 mln dol. tylko w latach 2019-2020.

 

W połowie grudnia 2018 r Rosjanie zapowiedzieli wprowadzenie w 2019 r tzw. manewru podatkowy, zgodnie z którym po raz pierwszy w historii Białoruś ma płacić za rosyjską ropę tak jak inni kupujący czyli po cenach rynkowych. Od 2011 r. Mińsk kupował rosyjski surowiec za 83 proc. ceny i jeszcze zarabiał na marży, którą dzielił się po połowie z rosyjskimi koncernami.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś zabiera sobie ropę z rurociągu „Przyjaźń”

Ze względu na obowiązujące umowy, cena rosyjskiego surowca będzie rosła stopniowo – by od 2024 r stać się ceną rynkową. Białoruski prezydent już rok temu ogłosił, że kraj straci na tym 10,5 mld dol. Z taniej ropy Białorusini produkują paliwa, smary, mazut itp, które eksportują przede wszystkim na rynek Unii i na Ukrainę. Eksport produktów naftowych to największe źródło dewiz dla poważnie zadłużonej Białorusi.

 

Adobe Stock

 

Łukaszenko podobnie jak to już robił w przeszłości, próbował więc zmusić Rosję do zmiany decyzji, grożąc, że ropę będzie kupował od nowych dostawców. Kupił więc trochę drogiej norweskiej ropy, a także zorganizował dostawę od jedynego rosyjskiego koncernu, który zgodził się zrezygnować z marży. To wszystko jednak spowodowało braki surowca na poziomie 1,5-2 mln ton w styczniu i podobnie w lutym. W 2019 r Białoruś importowała z Rosji 24 mln ton ropy.

CZYTAJ TAKŻE: Łukoil reglamentuje paliwo na Białorusi

Teraz do terminalu naftowego w Kłajpedzie płyną dwa tankowce z ropą dla Mińska. Dotrą na początku marca, informuje agencja BNS. Będzie to łącznie 170 tys. ton. Białoruś nie ujawnia, co to za surowiec i od kogo kupiony. Jak dowiedziały się media rosyjskie, Białorusini kupili rosyjską ropę od zachodnich pośredników. Litewskie koleje planują przewozić 100-150 cystern ropy z Kłajpedy do granicy z Białorusią.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Resort energii zwleka z decyzją w sprawie cen prądu w 2020 r.

O powrocie do cen prądu sprzed kilkunastu miesięcy nie ma mowy. W powietrzu wisi ...

Zaginione miliardy nigeryjskiego naftowego molocha

Państwowy nigeryjski koncern naftowy nie odprowadził do budżetu dziesiątków miliardów dolarów, zawierał podejrzane umowy ...

Kadrowy walec w JSW – zakończono obrady RN

Czwartkowe obrady Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej przebiegały burzliwie. Członkowie Rady opuścili budynek spółki ...

Ekokogeneracja widzi duży potencjał w mniejszych miastach

Notowana na NewConnect spółka chce skoncentrować się na budowaniu instalacji „pod klucz” do produkcji ...

Trump nie pogrąży kopalń węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Trump nie pogrąży kopalń węgla Wprowadzenie przez ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu możliwy nieznaczny wzrost cen paliw

W kolejnym tygodniu paliwa na stacjach mogą nieco zdrożeć – ocenili eksperci e-petrol. Analitycy ...