Górnicy blokują terminal węglowy

Terminal w Sławkowie blokowany przez związkowców z Sierpnia 80, fot. KK WZZ Sierpień ’80

We wtorek rano górnicy zablokowali tory terminalu w Sławkowie w woj. śląskim. – To tu przyjeżdża koleją rosyjski węgiel, który zabiera nasze miejsca pracy i odbiera nam prawo do podwyżek – grzmi Bogusław Ziętek, szef WZZ „Sierpień 80”.

 

Z relacji związkowców wynika, że w proteście bierze udział kilkaset osób. To górnicy zrzeszeni we wszystkich trzynastu centralach związkowych działających w górnictwie węgla kamiennego. Na razie nie informują, jak długo zamierzają blokować tory. Zapowiadają natomiast, że protestować będą też w inny sposób i w kolejnych formach do skutku, czyli do ostatecznego rozwiązania problemów pełnych zwałów zakontraktowanego, lecz nieodbieranego węgla przez energetykę oraz dużego importu rosyjskiego węgla.

– Węgiel leży dzisiaj na zwałach, on jest zakontraktowany i nie jest sprzedawalny. Nie tylko ten, ale i energetyczny. Mamy prawie 3 mln ton węgla. Za chwilę będzie problem, że kopalnie albo będą miały ograniczone wydobycie, albo po prostu staną. Jeżeli tego węgla energetyka nie będzie odbierała, nie będzie fakturowany, pieniądze nie będą spływały, to wszyscy mamy świadomość, że PGG za chwilę straci płynność finansową – alarmuje Przemysław Skupin, lider WZZ „Sierpień 80” w Polskiej Grupie Górniczej.

W tle rozgrywa się walka o wzrost płac w największej firmie węglowej – PGG. Związkowcy domagają się tam 12-procentowych podwyżek wynagrodzeń za 2020 r. Zarząd nie zgadza się na to, tłumacząc, że PGG nie ma na to pieniędzy.

Na 28 lutego związkowcy zapowiedzieli protest na ulicach Warszawy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PO: Goss w radzi nadzorczej PGE, to symbol kumoterstwa w PiS

Powołanie do rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej Janiny Goss, przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego, u której ...

PGE tworzy duży fundusz inwestycyjny. Cel: startupy

Energy Research Capital, którego kapitalizacja sięgnie 40 mln zł, poszuka dla koncernu energetycznego innowacji ...

Brazylijskie kokosy naftowe w czasach zarazy

W czasie kiedy inni producenci ropy liczą straty, Brazylia bije rekordy wielkości eksportu czarnego ...

Sieci mogą uderzyć w smog

Działające w segmencie regulowanym elektrociepłownie i sieci nadal stanowią łakomy kąsek do przejęć. Ale ...

KGHM plus Tauron?

Miedziowy koncern ma inwestować we własne źródła energii, co oznacza idące w miliardy złotych ...

Orlen inwestuje w kolejne instalacje petrochemiczne

Płocki koncern zamierza zwiększyć produkcję propylenu. Kolejna instalacja do produkcji propylenu, która ma powstać ...