Gazprom wygrał międzynarodowy proces

Adobe Stock

Po ośmiu latach procesów w międzynarodowych sądach, władze Litwy ostatecznie przegrały spór z Gazpromem o zwrot 1,4 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz. Na prawników Litwa wydała 10,5 mln euro.Sąd Najwyższy Szwecji odrzucił prośbę Litwy o kasację niekorzystnego wyroku Sądu Apelacyjnego Szwecji z lipca 2019 r. „Sąd Najwyższy nie uzasadnił swojej decyzji” – przyznało litewskie ministerstwo energetyki agencji BNS. Trwające osiem lat procesy kosztowały Litwinów 10,5 euro wydane na zatrudnienie jednej z największych na świecie kancelarii adwokackich – amerykańskiej Shearman&Sterling. Pomagały im litewskie kancelarie Lawin i Tark Grunte Sutkiene.


Pomimo przegranej na wszystkich szczeblach sądowych, prawnicy zainkasowali 9,5 mln euro w latach 2012-2016 i jeszcze 950 tys euro w latach 2016-2019. W czerwcu 2016 r  Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie stwierdził, że nie widzi winy rosyjskiego koncernu, jednak przyznał, że Rosjanie dostarczając gaz Litwie i jednocześnie zarządzając akcjami Lietuvos Dujos (litewski operator gazowy, w którym wtedy Gazprom miał największy pakiet 37 proc. akcji-red) sprowokowali konflikt interesów.

 

Bloomberg

 


W wyniku takiej decyzji arbitrażu Litwa nie mogła odzyskać nadpłaconych 1,4 mld euro w latach 2004-2012. Gazprom sprzedawał wtedy Litwinom (podobnie jak Polsce) gaz po cenach dużo wyższych aniżeli odbiorcom na Zachodzie, np. Niemcom. Wilno zaskarżyło decyzję do sądu apelacyjnego, ale ten nie zmienił postanowienia arbitrażu. Pozostała kasacja do Sądu Najwyższego, ale i ta okazała się nieudana. Litwini nie tylko przegrali i ponieśli duże koszty na nieskutecznych adwokatów, ale też decyzją sądu muszą zwrócić Gazpromowi 1,3 mln euro kosztów sądowych.


Decyzja szwedzkiego Sądu Najwyższego została wydana w końcu 2019 r. , ale dopiero dziś resort energetyki zdecydował się o niej poinformować.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klimatyczna solidarność

Polska, świętująca w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, dumna ze swojego solidarnościowego dziedzictwa, ...

Stwarzamy nieprzyjazne środowisko dla trucicieli

Dopłacamy do wymiany każdego pieca – mówi burmistrz Grodziska Mazowieckiego. ◊: Co robicie, aby ...

Przykręcanie kurka na Nord Streamie

Gazprom o ponad 30 proc. zmniejszył dostawy gazu do Europy przez Nord Stream i ...

Walka ze smogiem trwa cały rok – rozmowa

Wiele osób właśnie w okresie wiosenno-letnim planuje remonty i modernizacje swoich domów. Jest to ...

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...