Ropa tanieje z powodu epidemii

Bloomberg

Rynki surowcowe zaczynają reagować na epidemię koronawirusa jak na zagrożenie spowolnieniem gospodarczym. Cena ropy naftowej spadła dzisiaj (27 stycznia) rano poniżej 60 dol. za baryłkę Brent.

 

 

To oznacza, że kosztuje ona 59,39 dol. I była to czwarta kolejna sesja spadkowa. Jak podkreśla Jakub Bogucki, analityk e-petrolu jeszcze bardziej tanieją paliwa. W przypadku kontraktów terminowych paliwa dieslowskiego zmiana w dół to 13,75 USD. Reuters tłumaczy gwałtowne zmiany przede wszystkim rosnącą liczbą przypadków nowego koronawirusa w Chinach i blokadami miast, co miałoby pogłębić obawy o popyt na ropę ze strony Państwa Środka. Jak dotąd ponad 2000 osób zostało zarażonych nowym wirusem, a 56 zmarło.

 

Wobec takiej sytuacji głos zabrał książę Abdulaziz bin Salman Al-Saud, który ogłosił, że jest przekonany, że nowy wirus zostanie powstrzymany. Książę porównał sytuację z pesymizmem, jaki miał miejsce w 2003 r. podczas wybuchu epidemii SARS, chociaż nie spowodował znacznego zmniejszenia popytu na ropę. Jak zadeklarował – Arabia i inni członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) będą w stanie zareagować i utrzymać sytuację na rynku ropy w razie potrzeby – cytuje księcia agencja.  Mohammed bin Hamad al-Rumhy , minister energii Omanu powiedział, że w pełni popiera stanowisko Arabii Saudyjskiej, aby w razie potrzeby zareagować na niekorzystne skutki wpływu koronawirusa na rynek. Zdaniem Saudyjczyków przyczyną obecnego spadku cen są wyłącznie czynniki psychologiczne, ponieważ podstawy rynku są solidne.

 

Adobe Stock

 

Tyle, że mniejszy popyt na ropę wynika również z powodu zamknięcia chińskich rynków, bo mimo wszystko do końca tego tygodnia trwają tam obchody Nowego Roku. W tym roku święto zostało wydłużone do 2 lutego.

Ale drożeje złoto, co oznacza, że rynki reagują tak, jak zwykle w sytuacji zagrożenia spowolnieniem gospodarczym. Za uncję tego kruszcu w poniedziałek rano trzeba było zapłacić 1585,8 dol. Było to najwyższe notowanie od 8 stycznia 2020, kiedy to głównie Chińczycy i Wietnamczycy właśnie wykupowali złoto, aby obdarować nim bliskich.

 

Mogą Ci się również spodobać

Rosnących cen prądu nie da się powstrzymać

Notowania uprawnień do emisji CO2 pną się w górę i biją kolejne rekordy, pociągając ...

Konferencja klimatyczna młodzieży LCOY zakończyła się w Katowicach

W weekend 26 – 27 października w Katowicach odbyła się Local Conference of Youth, ...

Ropa w dół, tanio wracamy z wakacji

Baryłka Brent już jest po 47 dol. A to jeszcze nie koniec przeceny, także ...

Europa deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale tego nie robi

W 2015 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w UE wzrosły o ...

Bułgaria zmniejsza zależność od gazu z Rosji

Obok Austrii, Bułgaria jest drugim krajem w Unii całkowicie zdanym na eksport gazu z ...

Prezydent podpisał ustawę antysmogową

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Prawa ochrony środowiska, tzw. ustawę antysmogową. Przepisy ...