– Rozesłaliśmy odpowiednie komercyjne propozycje (na dostawy ropy). Wszystkie nasze naftowe firmy codziennie rozmawiają z ewentualnymi dostawcami. Myślę, że szybko otrzymamy alternatywne warianty dostaw konkretnego rodzaju ropy. Rozważamy dostawy i z Ukrainy, i z Polski, i z republik nadbałtyckich, Kazachstanu, Azerbejdżanu – wymienił Dmitrij Krutoj wicepremier Białorusi dla agencji Belta.
Dodał, że dla Białorusi nie opłaca się teraz kupowanie ropy w Rosji w warunkach tzw. podatkowego manewru w sektorze naftowym (obniżenie eksportowej stawki celnej z 30 proc. do zera w ciągu sześciu lat -red). To skutkuje dla Białorusi utratą dochodów z tranzytu rosyjskiej ropy i wzrostem ceny dla białoruskich rafinerii o ok. 20 dol. za tonę.
A do tego rosyjska ropa drożeje z roku na rok, dlatego „płacenie rosyjskim koncernom marży na poziomie, z umowy w 2011 r, nie ma teraz dla nas sensu”. Na razie jednak rosyjska strona „nie wychodzi tutaj na przeciw, poza jedną firmą Slawneft”.
– Rozesłaliśmy nasze propozycje. Uważamy, że z rynku białoruskiego tak zwyczajnie nie da się zrezygnować. Jesteśmy dużym konsumentem rosyjskiej ropy. Kupujemy blisko 10 proc. rosyjskiego eksportu ropy (24 mln ton w tym roku chce importować Białoruś -red).
Prezydent Aleksandr Łukaszenko upiera się, że Rosja powinna sprzedawać Białorusi ropę i gaz po cenach obowiązujących na wewnętrznym rosyjskim rynku. Moskwa dopuszcza taki scenariusz jedynie w wypadku pełnej integracji gospodarek obu krajów.