Łukaszenko uderza w Rosję podatkiem od tranzytu ropy

Białoruś opodatkowała transport i tranzyt ropy przez swoje terytorium. Tłumaczy to względami ekologicznymi. Tymczasem eksport wydobywanej na Białorusi ropy stanął

Dekret wprowadzający „podatki ekologiczny” podpisał Aleksander Łukaszenko. W uzasadnieniu nowego podatku napisano, że ustanawia się go: „W celu utworzenia źródła środków pieniężnych dla likwidacji możliwych skutków ekologicznych w wypadku awarii naftociągu lub w innych nieprzewidzianych sytuacjach związanych z przemieszczaniem ropy i produktów naftowych na terytorium Białorusi, dla firm prowadzących transport ropy i produktów naftowych ustanawia się podatek od zysku w wysokości 50 proc.” Podatek obejmuje też tranzyt ropy i produktów naftowych przez terytorium Białorusi.

 

Rafineria ropy naftowej/Bloomberg

 

Na razie nie bardzo jest z kogo ściągać podatek, bo na Białoruś dociera niewiele rosyjskiej ropy. Dlatego Bielorusneft wstrzymał eksport wydobywanej w kraju ropy i kieruje ją do rafinerii w Mozyrze i Nowopołocku, dowiedziała się agencja Reuters. Do tej pory białoruskie rafinerie importowały rosyjską ropę a całość wydobytej w kraju szła na eksport. lle własnej ropy na Białoruś? Za 10 miesięcy 2019 r. wydobycie wyniosło 1,66 mln ton. Cały ten surowiec ropociągiem Przyjaźń trafi w tym roku do Niemiec lub do Polski, pisze Reuters. Przetarg na białoruską ropę tak jak rok wcześniej wygrał rosyjski Rosneft Trading, który przesyła ją do swojej niemieckiej rafinerii PCK Rafinerie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Największy kontrakt gazowy

Shell podpisał kontrakt na dostawę do Chin 1,4 bln m3 gazu wydobytego ze złóż ...

Bezpieczeństwo energetyczne – kierunki rozwoju

Bezpieczeństwo energetyczne to sytuacja w gospodarce kraju, w której pokrywane jest ciągle zmieniające się, ...

Gazprom zbija cenę i inwestycje

Rosjanie musieli znowelizować budżet koncernu, bowiem założona cena sprzedaży gazu nie odpowiada realiom rynku. ...

Enea płaci ponad 100 mln zł na dywidendę i 300 mln zł na PGG

Zarząd Enei rekomenduje wypłatę 110,36 mln zł dywidendy z zysku za 2016 rok. Poznańska ...

Comprehensive actions are needed

Waste management alone is not everything. Education and innovativeness are equally important. The current ...