Kreml: Nord Stream-2 zostanie zbudowany. Inni mają wątpliwości

Angela Merkel, Germany's chancellor, left, and U.S. President Donald Trump stand for a family photograph during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit at the military and political alliance's headquarters in Brussels, Belgium, on Wednesday, July 11, 2018. President Donald Trump opened up another front in his tussle with allies on his arrival at NATOs annual summit, targeting Germany over its support for the Nord Stream 2 gas pipeline from Russia. Photographer: Marlene Awaad/Bloomberg

Zagęszcza się sytuacja wokół rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2. Amerykański senat uchwalił sankcje przeciwko gazociągowi Gazpromu. Rosjanie są jednak pewni, że inwestycja zostanie dokończona. Agencja Moody’s ma wątpliwości.

– Wychodzimy z założenie, że ten projekt zostanie ukończony – zapowiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, odpowiadając na pytanie, czy amerykańskie sankcje mogą zatrzymać inwestycję, informuje agencja TASS. We wtorek senat Kongresu USA uchwalił budżet Pentagonu na finansowy rok 2020 r (rozpoczął się 1 października). Zapisano w nim szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2”. Donald Tramp ma podpisać dokument jeszcze w tym tygodniu i wtedy sankcje zaczną obowiązywać.

 

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Na razie wiadomo, że restrykcje mają dotknąć firmy, które dostarczają statki do budowy i układają rury (szwajcarska Allseas i włoski Saipem) i ich kierownictwa. Grozi im zakaz prowadzenia biznesu w USA i zamrożenie aktywów w Ameryce.
– Takie działania (sankcje USA-red) stanowią bezpośrednie naruszenie prawa międzynarodowego. Są idealnym przykładem nieuczciwej konkurencji i poszerzenia swojej sztucznej dominacji o europejskie rynki. Są też narzucaniem odbiorcom europejskim droższej i niekonkurencyjnej produkcji – droższego gazu – mówił Pieskow.
Dodał, że amerykańskie działania „nie podobają się ani Moskwie, ani stolicom europejskim, nie podobają się Berlinowi i Paryżowi” – przekonywał rzecznik Kremla. Nie dodał, że są stolice i rynki w Europie (w tym polski), którym takie działania się podobają i które już importują amerykański LNG.

Wystąpienie Pieskowa zbiegło się z publikacją analizy agencji Moody’s ryzyka, które amerykańskie sankcje niosą dla Gazpromu i zachodnich parterów Rosjan (niemieckie Uniper i Wintershall, austriacki OMV, francuski Engie i brytyjsko-holenderski Shell). Autorzy analizy są przekonani, że sankcje stanowią realne ryzyko dla uczestników projektu – Gazpromu, zachodnich koncernów i budowniczych gazociągu. „Wpływ sankcji na Gazprom zależeć będzie od jego umiejętności zakończenia budowy, w sytuacji jeżeli podwykonawcy będą musieli, z powodu sankcji, wycofać się z udziału w projekcie” – podkreśla Moody’s. Agencja zapewnia, że będzie „z uwagą obserwować rozwój sytuacji i ocenimy potencjalne skutki kredytowe, kiedy dostępne będzie więcej informacji”. Sami Amerykanie przyznają (wypowiedzi anonimowych urzędników Białego Domu dla Bloomberg), że sankcje są spóźnione, bowiem Nord Stream-2 jest na ukończeniu. Rosjanie dostrzegają jednak zagrożenie.

 

Bloomberg

– Sankcje dodadzą projektowi Nord Steram-2 kłopotów. Ale inwestycji nie zatrzymają. Gazociąg będzie gotowy. Niemcy nie pozwolą Amerykanom pozbawić się prawa handlu z Rosją. Dlatego nasza odpowiedź jest jedna: dać gaz Europie już w najbliższym czasie za pomocą Nord Stream-2 – zapewnił rosyjski senator Oleg Morozow. W rzeczywistości Nord Stream-2 jest poważnie opóźniony; ma być gotowy najwcześniej w połowie 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są normy jakości dla węgla. Co się zmieni?

Minister energii podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wprowadzające normy jakości dla węgla spalanego w domowych ...

Wspólnicy Elektrowni Ostrołęka dali zielone światło GE i Alstomowi

Zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka zgodziło się na wybór konsorcjum GE Power i Alstrom Power ...

PGE: Kilkanaście miliardów złotych rozwój ciepłownictwa

17,5 mld zł chce wydać Polska Grupa Energetyczna na inwestycje w segmencie ciepłowniczym do ...

Tauron chce poznać najwyższą ofertę

Do 2 lipca notowana na giełdzie spółka EC Będzin SA wydłużyła wyłączność negocjacyjną na ...

Paliwowa panika na Krymie

Kilometrowe kolejki ustawiają się przed stacjami paliw na Krymie. Według Moskwy benzyny starczy półwyspowi ...

Lotos ma nową radę nadzorczą

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos odwołało ze składu rady nadzorczej Katarzynę Witkowską i ...