Siła Syberii coraz droższa

Bloomberg

Gazociąg z Syberii do Chin podrożał o równowartość blisko 2 mld dol. Gazprom tłumaczy dlaczego.

Pierwsza część gazociągu Siła Syberii liczyć ma 2158 km ze złoża Czajanda w Jakucji do granicy z Chinami w Błagowieszczańsku. Gazprom wybudował już 75 proc. inwestycji, jednak koszty wzrosły o 100 mld rubli (1,8 mld dol.) z 450 mld rubli do 554 mld rubli (9,7 mld dol.), dowiedział się Interfaks.

Z 18 wielkich kontraktów podpisanych z wykonawcami poszczególnych odcinków, osiem największych znacząco podrożało. Do tego terminy wykonania dziewięciu umów zostały przesunięte z lata 2018 i jesieni 2018 aż na drugą połowę 2019 r. To stawia pod znakiem zapytania terminowe oddanie całej inwestycji. Zgodnie z umową z chińskim CNPC, ma to nastąpić 20 grudnia 2019 r.

Gazprom na początku zaprzeczał, by taka sytuacja miała miejsce, później przyznał, że umowy zdrożały, bowiem w kontraktach zostały zapisane kwoty w cenach z roku 2014 r. Oficjalny wzrost cen w Rosji nie uzasadnia jednak tak dużego skoku kosztów.

Do tego Gazprom do tej pory nie upublicznił danych z kontraktów na 19 mld rubli (330 mln dol.) na budowę trzech stacji kompresorowych. Koncern zapewnił, że termin oddania gazociągu zostanie dotrzymany.

O chiński kontrakt Gazprom zabiegał ponad dekadę. W końcu 2014 r podpisano umowę między Rosjanami a chińskim CNPC. Umowa opiewa na 30 lat i 456 mld dol. i zakłada dostawy 38 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie. Długość trasy całego gazociągu (dostawy będą z dwóch złóż) wynosi w sumie 3200 km przez niezwykle trudne geologicznie (wieczną zmarzlinę, bagna, wielkie rzeki), bezludne obszary Syberii.

Koszt całkowity (wraz z uruchomieniem wydobycia ze złóż) zakładano w momencie podpisania kontraktu na 50-71 mld dol.. Chiny zgodzili się sfinansować tylko 100 km rur – odgałęzienia do swojej granic. Chińczycy nie zgodzili się udzielić Gazpromowi kredytu kupieckiego ani zapłacić awansem.

Początek wydobycia gazu ze złoża Czajanda zaplanowano na 2018 r, ale trzy lata temu Gazprom przesunął termin o rok – na 2019.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

G7 wspiera energetykę Ukrainy

Siedem najsilniejszych gospodarek świata będzie inwestować w reformowanie ukraińskiej energetyki. Ministrowie energetyki grupy G7 ...

Ukraina kończy z państwowym górnictwem

Przynoszące straty kopalnie państwowe na Ukrainie zostaną zamknięte. Pracę może stracić nawet 32 tysiące ...

Upadek tępej polityki

Przez ostatnie cztery lata za wszelką cenę ratowano górnictwo. Jednocześnie wstrzymano rozwój energetyki wiatrowej ...

Wkrótce słońce stanie w szranki z wiatrem

U progu kolejnej dekady elektrownie słoneczne będą drugą co do wielkości technologią odnawialną w ...

Statoil bije Gazprom na Litwie

Norweski koncern dostarczy w tym roku 60 proc. gazu potrzebnego Litwie. Rosyjski Gazprom stracił ...

Orlen wśród największy klientów Rosneft

Chiński CNPC, szwajcarski Glencore i polski PKN Orlen kupują najwięcej ropy u rosyjskiego giganta ...