MOL Group inwestuje w Azerbejdżanie

Adobe Stock

Węgierski koncern za 1,57 mld USD nabędzie udziały w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli i w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan.

 

MOL Group podpisał z Chevron Global Ventures i Chevron BTC Pipeline umowę na zakup 9,57 proc. udziałów w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) zlokalizowanym w Azerbejdżanie. Na podstawie umowy węgierski koncern stanie się również właścicielem 8,9 proc. udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), którym surowiec transportowany jest do śródziemnomorskiego portu w Ceyhan w Turcji. Transakcja opiewa na łączną kwotę 1,57 mld USD. Ostateczna jej wartość może się jednak nieco zmienić.

 

A pumpjack is silhouetted as it operates in Baku, Azerbaijan/Bloomberg

 

AGC to największe roponośne złoże w Azerbejdżanie. Obejmuje powierzchnię 400 km kw. na Morzu Kaspijskim. Obecnie zlokalizowanych jest na nim sześć platform produkcyjnych. Wydobycie ze złoża prowadzone jest od 1997 r. Największym jego udziałowcem jest BP. Pozostali udziałowcy to: Exxon, Equinor i SOCAR. W ubiegłym roku średnia dzienna produkcja z AGC wynosiła 584 tys. baryłek. Dzięki przejęciu MOL Group zwiększy w najbliższych latach średnią dzienną produkcję ropy o około 20 tys. baryłek.

– Warta ponad 1,5 mld USD inwestycja stanowi istotny krok w kierunku wzmocnienia międzynarodowego portfolio poszukiwawczo-wydobywczego grupy w jednym z naszych strategicznych regionów – CIS (Wspólnota Niepodległych Państw – red.), gdzie podejmiemy współpracę z globalnymi partnerami. Po zamknięciu transakcji, około połowa naszej produkcji będzie pochodzić spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zapewniając firmie zdrową równowagę – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group. Dodaje, że dzięki dodatkowej produkcji, koncern wzmacnia również swój zintegrowany model biznesowy, wypracowujący znaczne przepływy gotówkowe, umożliwiające finansowanie projektów transformacyjnych w ramach strategii MOL 2030, jak również zwiększenie poziomu dywidendy dla akcjonariuszy.

 

A worker watches as side-boom tractors lower welded pipe sections in a trench at the 68.5km point during the construction of the Trans Adriatic gas pipeline in Chamilo, Greece/Bloomberg

 

MOL Group informuje, że zanim dojdzie do finalizacji zakupu udziałów w azerskich aktywach konieczne będzie uzyskanie zgód właściwych urzędów. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w II kwartale 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny rok podwyżek dla górników

Gdyby wynagrodzenia w kopalniach uzależnić od efektywności, mało które związki znowu wyciągałyby ręce po ...

Kable średnich napięć muszą zejść pod ziemię

Potrzeba 46 mld zł, by polskie sieci dorównały jakością tym zachodnioeuropejskim – ujawnia „Rzeczpospolitej” ...

Zagraniczny węgiel wpływa większą falą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ważne inwestycje mają opóźnienia W spółkach coraz ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

Przyszłość to walka na pakiety

Handlujące prądem i gazem spółki uczą się od telekomów i banków, jak rywalizować o ...

Szydło: decyzja ws. nagród w Europol Gazie – po informacji ME

Premier Beata Szydło zapowiedziała we wtorek, że po otrzymaniu pełnych wyjaśnień ministerstwa energii podejmie ...