Bez ropy Rosja drastycznie zbiednieje

Jeżeli jutro nagle cały świat zaprzestanie zakupów ropy i gazu w Rosji, obywatele federacji gwałtownie zbiednieją o jedną trzecią.

Taki apokaliptyczny scenariuszy przedstawił Siergiej Guriew, były główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w programie telewizji publicznej. – Wyobraźmy sobie, że z dnia na dzień świat przeszedł na alternatywne źródła energii i ropa oraz gaz przestały być potrzebne. Wtedy my wszyscy zbiedniejemy o średnio 30 proc. – mówił Guriew i uzasadnia to tym, że w PKB kraju dochody z ropy i gazu dają 20-30 proc. (w zależności od cen surowców). Jego zdaniem taka sytuacja nie koniecznie musi negatywnie odbić się na sytuacji gospodarczej kraju w dalszej perspektywie.

 

A pumpjack is silhouetted as it operates/Bloomberg

– Główna część gospodarki składa się z usług. W razie odejścia świata od ropy i gazu Rosja utrzyma potencjał  będzie rozwijać się rolnictwo, turystyka, wysokie technologie. Do tego utrata takiego źródła pieniędzy jak ropa i gaz może mieć pozytywny wpływ na młodzież rosyjską, która zamiast śnić o karierze urzędnika czy pracownika naftowej korporacji zacznie się kształcić na programistę czy technika telekomunikacji – przekonuje Guriew. I dodaje, że wiele państw rozwija się nie mając ropy i gazu wiec założenie, że Rosja nie poradzi, jest rasizmem.

Tak optymistycznym zapewnieniom zaprzeczają jednak twarde dane. Rosja przez 25 lat nie potrafiła zmniejszyć zależności gospodarki od ropy  gazu. W 2018 r dochody budżetu z eksportu ropy i gazu sięgnęły 46 proc. i to bez wpływów z podatku CIT od koncernów naftowych. Takiej dziury nie da się szybko zasypać. Brak wpływów z ropy i gazu zepchnie Rosjan na krawędź biedy. Dziś poza nią jest już 20 mln obywateli kraju liczącego blisko 150 mln ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy zdrożeje prąd dla rodzin?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Czy zdrożeje prąd dla rodzin? Część spółek ...

Strach się bać

Przyznaję rację Litwinom, że białoruskiej elektrowni atomowej trzeba się bać. Gdyby nie media, upadek ...

Buffett inwestuje w czystą energię

PacificCorp, spółka zależna Berkshire Hathaway, należącego do miliardera Warrena Buffetta chce zainwestować 3,5 mld ...

Nowa sieć stacji paliw w Polsce

W Łomży (woj. podlaskie) została otwarta pierwsza w Polsce stacja paliw pod marką Avia. ...

Wyniki Kogeneracji ostro w dół

Przychody grupy Kogeneracji w pierwszym półroczu 2018 r. spadły o ok. 8 proc., do ...

Jesienią ruszy batalia o przyszłe ceny prądu

O skali podwyżek taryf na energię mogą zdecydować kolejne wybory. Minister energii Krzysztof Tchórzewski ...