Bez ropy Rosja drastycznie zbiednieje

Jeżeli jutro nagle cały świat zaprzestanie zakupów ropy i gazu w Rosji, obywatele federacji gwałtownie zbiednieją o jedną trzecią.

Taki apokaliptyczny scenariuszy przedstawił Siergiej Guriew, były główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w programie telewizji publicznej. – Wyobraźmy sobie, że z dnia na dzień świat przeszedł na alternatywne źródła energii i ropa oraz gaz przestały być potrzebne. Wtedy my wszyscy zbiedniejemy o średnio 30 proc. – mówił Guriew i uzasadnia to tym, że w PKB kraju dochody z ropy i gazu dają 20-30 proc. (w zależności od cen surowców). Jego zdaniem taka sytuacja nie koniecznie musi negatywnie odbić się na sytuacji gospodarczej kraju w dalszej perspektywie.

 

A pumpjack is silhouetted as it operates/Bloomberg

– Główna część gospodarki składa się z usług. W razie odejścia świata od ropy i gazu Rosja utrzyma potencjał  będzie rozwijać się rolnictwo, turystyka, wysokie technologie. Do tego utrata takiego źródła pieniędzy jak ropa i gaz może mieć pozytywny wpływ na młodzież rosyjską, która zamiast śnić o karierze urzędnika czy pracownika naftowej korporacji zacznie się kształcić na programistę czy technika telekomunikacji – przekonuje Guriew. I dodaje, że wiele państw rozwija się nie mając ropy i gazu wiec założenie, że Rosja nie poradzi, jest rasizmem.

Tak optymistycznym zapewnieniom zaprzeczają jednak twarde dane. Rosja przez 25 lat nie potrafiła zmniejszyć zależności gospodarki od ropy  gazu. W 2018 r dochody budżetu z eksportu ropy i gazu sięgnęły 46 proc. i to bez wpływów z podatku CIT od koncernów naftowych. Takiej dziury nie da się szybko zasypać. Brak wpływów z ropy i gazu zepchnie Rosjan na krawędź biedy. Dziś poza nią jest już 20 mln obywateli kraju liczącego blisko 150 mln ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Widmo brexitu obniża ceny uprawnień do emisji

Sierpień przyniósł przedsiębiorstwom zmuszonym do kupowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla nieco ulgi: ceny ...

Targi to nie tylko stoiska, ale także spotkania i konferencje

Energia, ekologia i biznes spotkały się w Kielcach

Ok. 200 wystawców z branż energetycznej i komunalnej oraz ponad 6 tys. specjalistów i ...

Trudna walka ze smogiem przez CO2

Ostatnie tygodnie przynoszą kolejny wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Niemal każdy dzień ...

PGE ujawnia cele TFI

Największy wytwórca energii ujawnia strategię dla tworzonego w ramach grupy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – ...

Spadek wydobycia w Serinus Energy

Awaria pomp na tunezyjskich odwiertach spowiadała w III kwartale spadek produkcji ropy i gazu. ...

Niskie ceny referencyjne w pierwszej aukcji

Ministerstwo Gospodarki opublikowało rozporządzenie wyznaczające ceny referencyjne (czyli maksymalne, jakie można zaproponować za produkcję ...