Rosyjska ropa najdroższa w historii

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Nigdy jeszcze rosyjska ropa marki Urals nie sprzedawana była z tak dużą premią w stosunku do europejskiej marki Brent. Pomimo to chętnych nie brakuje.

Partia Urals do 80 tys. ton z dostawą w rejon Morza Śródziemnego kosztowała na zamknięciu minionego tygodnia o 1,3 dol./baryłka więcej w stosunku do ropy z Morza Północnego marki Brent, informuje agencja Argus. To najwyższa premia dla Urals od 1990 r. czyli od momentu rozpoczęcia monitoringu. Partie rosyjskiej ropy kupowane w terminalach portów bałtyckich sprzedawana jest z premią 0,8 dol./baryłka do Brent.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

 

Zdaniem ekspertów popyt na Urals rośnie dzięki mniejszej podaży ropy z Iranu, Libii i Wenezueli.
– Iran zmniejszył eksport do Europy 4-krotnie do 100 tys. baryłek dziennie, a Libia z powodu politycznej zawieruchy po raz kolejny zamknęła wydobycie na złożu El-Sharara, które daje 300 tys. baryłek/doba -zwraca uwagę Wasilij Tanurkow analityk z AKRA dla gazety Wiedomosti.

 

 

A pumpjack /Bloomberg

 

Ceny rosyjskiej ropy wspiera też informacja o spadku dostaw z terminalu naftowego Noworosyjska o 7 proc. do 550 tys baryłek/doba w sierpniu. Dmitrij Marinczenko dyrektor rosyjskiego oddziału Fitch zaznacza, że sytuacja jest nietypowa, bo zazwyczaj Urals sprzedawana jest ze zniżką 1 dol. – 2 dol. w stosunku do Brent, ze względu na wyższe zasiarczenie. Jego zdaniem lada moment wszystko wróci do normy i Urals znów będzie tańsza od Brent.

– Z powodu zaostrzenia wymogów co do zasiarczenia paliwa okrętowego IMO 2020, zniżka Urals w stosunku do Brent może wzrosnąć – dodaje Marinczenko. Od poniedziałku ropa na światowych rynkach tanieje. We wtorek Brent kosztował poniżej 60 dol./baryłka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownicy KGHM dostali medale i honorowe odznaki

Z okazji Dnia Hutnika wyróżniającym się pracownikom KGHM Polska Miedź przyznano medale i odznaki ...

PKN Orlen z nagrodą za sprawiedliwy handel

Koncern został wyróżniony za to, że od dekady sprzedaje na swoich stacjach kawę z ...

Produkcja żywności silnie oddziałowuje na środowisko naturalne poprzez zużycie wody i wykorzystywanie pestycydów. Dlatego marnowanie żywności jest nie tylko skandaliczne w obliczu głodu, ale i nieekologiczne

Wyrzucanie jedzenia przyczyni się do katastrofy klimatycznej

Produkcja żywności pociąga za sobą emisję związaną z rolnictwem, ale i przetwórstwem, transportem czy ...

W Orlenie szukają członków zarządu

Rada nadzorcza koncernu poszukuje członków zarządu ds. handlowych i operacyjnych. W kierownictwie grupy PKN ...

Kosztowna jazda autem na Wielkanoc

Polacy, którzy na święta wybierają się do krewnych własnymi autami, odczują to w kieszeniach. ...

Serinus ruszył z wydobyciem w Rumunii

Spółka uruchomiła zakład przetwarzania gazu ziemnego Moftinu i rozpoczęła dostawy surowca wydobywanego z jednego ...