Rosyjska ropa najdroższa w historii

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Nigdy jeszcze rosyjska ropa marki Urals nie sprzedawana była z tak dużą premią w stosunku do europejskiej marki Brent. Pomimo to chętnych nie brakuje.

Partia Urals do 80 tys. ton z dostawą w rejon Morza Śródziemnego kosztowała na zamknięciu minionego tygodnia o 1,3 dol./baryłka więcej w stosunku do ropy z Morza Północnego marki Brent, informuje agencja Argus. To najwyższa premia dla Urals od 1990 r. czyli od momentu rozpoczęcia monitoringu. Partie rosyjskiej ropy kupowane w terminalach portów bałtyckich sprzedawana jest z premią 0,8 dol./baryłka do Brent.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

 

Zdaniem ekspertów popyt na Urals rośnie dzięki mniejszej podaży ropy z Iranu, Libii i Wenezueli.
– Iran zmniejszył eksport do Europy 4-krotnie do 100 tys. baryłek dziennie, a Libia z powodu politycznej zawieruchy po raz kolejny zamknęła wydobycie na złożu El-Sharara, które daje 300 tys. baryłek/doba -zwraca uwagę Wasilij Tanurkow analityk z AKRA dla gazety Wiedomosti.

 

 

A pumpjack /Bloomberg

 

Ceny rosyjskiej ropy wspiera też informacja o spadku dostaw z terminalu naftowego Noworosyjska o 7 proc. do 550 tys baryłek/doba w sierpniu. Dmitrij Marinczenko dyrektor rosyjskiego oddziału Fitch zaznacza, że sytuacja jest nietypowa, bo zazwyczaj Urals sprzedawana jest ze zniżką 1 dol. – 2 dol. w stosunku do Brent, ze względu na wyższe zasiarczenie. Jego zdaniem lada moment wszystko wróci do normy i Urals znów będzie tańsza od Brent.

– Z powodu zaostrzenia wymogów co do zasiarczenia paliwa okrętowego IMO 2020, zniżka Urals w stosunku do Brent może wzrosnąć – dodaje Marinczenko. Od poniedziałku ropa na światowych rynkach tanieje. We wtorek Brent kosztował poniżej 60 dol./baryłka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjskie paliwa na pomoc Grecji

Rosja rozważa pomoc Grecji w formie dostaw paliw. Nie wiadomo, kto by za to ...

Prezes Bogdanki: Roczny plan wydobywczy nie jest zagrożony

– Zakładamy, że plan produkcji na ten rok zmieści się w granicach wyznaczonych przez ...

CZAS TO PIENIĄDZ, czyli bilion euro na sprawiedliwą i sprawną transformację.

Unia Europejska przedstawiła plan finansowy dla Zielonego Ładu. Na stole leży tysiąc (tak, tysiąc) ...

Wysokie zarobki blokują przedłużenie kontraktu

Rząd Ukrainy nie przedłuży kontraktu z obecnym prezesem Naftogazu. Premier nie zgadza się na ...

Unijna zgoda na węgierską atomówkę

Komisja Europejska zgodziła się, by węgierską elektrownię atomową rozbudowali za swoje pieniądze Rosjanie. Kontrowersje ...

Azerbejdżan dołączy do OPEC

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie ...