Rosyjska ropa najdroższa w historii

Traders work in the crude oil options pit on the floor of the New York Mercantile Exchange in New York, U.S./Bloomberg News

Nigdy jeszcze rosyjska ropa marki Urals nie sprzedawana była z tak dużą premią w stosunku do europejskiej marki Brent. Pomimo to chętnych nie brakuje.

Partia Urals do 80 tys. ton z dostawą w rejon Morza Śródziemnego kosztowała na zamknięciu minionego tygodnia o 1,3 dol./baryłka więcej w stosunku do ropy z Morza Północnego marki Brent, informuje agencja Argus. To najwyższa premia dla Urals od 1990 r. czyli od momentu rozpoczęcia monitoringu. Partie rosyjskiej ropy kupowane w terminalach portów bałtyckich sprzedawana jest z premią 0,8 dol./baryłka do Brent.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

 

Zdaniem ekspertów popyt na Urals rośnie dzięki mniejszej podaży ropy z Iranu, Libii i Wenezueli.
– Iran zmniejszył eksport do Europy 4-krotnie do 100 tys. baryłek dziennie, a Libia z powodu politycznej zawieruchy po raz kolejny zamknęła wydobycie na złożu El-Sharara, które daje 300 tys. baryłek/doba -zwraca uwagę Wasilij Tanurkow analityk z AKRA dla gazety Wiedomosti.

 

 

A pumpjack /Bloomberg

 

Ceny rosyjskiej ropy wspiera też informacja o spadku dostaw z terminalu naftowego Noworosyjska o 7 proc. do 550 tys baryłek/doba w sierpniu. Dmitrij Marinczenko dyrektor rosyjskiego oddziału Fitch zaznacza, że sytuacja jest nietypowa, bo zazwyczaj Urals sprzedawana jest ze zniżką 1 dol. – 2 dol. w stosunku do Brent, ze względu na wyższe zasiarczenie. Jego zdaniem lada moment wszystko wróci do normy i Urals znów będzie tańsza od Brent.

– Z powodu zaostrzenia wymogów co do zasiarczenia paliwa okrętowego IMO 2020, zniżka Urals w stosunku do Brent może wzrosnąć – dodaje Marinczenko. Od poniedziałku ropa na światowych rynkach tanieje. We wtorek Brent kosztował poniżej 60 dol./baryłka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Smog znów krąży nad Polską

40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie nie robi na władzy żadnego wrażenia, a właśnie tyle ...

Zbyt opieszała walka ze smogiem

Rząd nie wywiązuje się z obietnic w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce – ...

Wybuchł największy rurociąg Ameryki

Pożar i wybuch rurociągu Colonial Pipeline wywołał dziś na giełdzie w Nowym Jorku skok ...

PSE chcą mocy ze słońca

W naszym systemie potrzeba 2 tys. MW zainstalowanych w elektrowniach słonecznych – wskazuje operator ...

Amerykańskie miliony w energetyce Ukrainy

Korporacja inwestycji zagranicznych USA (OPIC) zainwestuje 650 mln dol. w szereg projektów energetycznych, m.in. ...

Białoruś prosi Rosję o ulgi

Mińska nie stać na budowaną i finansowaną przez Rosjan elektrownię jądrową. Aleksandr Łukaszenko chce, ...