Amerykański gaz zmienia rynek Unii.

LNG carrier ship sits docked at the Cheniere Energy Inc. terminal in this aerial photograph taken over Sabine Pass, Texas, U.S./Bloomberg

Udział LNG w imporcie krajów Unii się podwoił i sięga 20 proc.. Dawno już gaz nie był tak tani. To zasługa zakupów w USA.

O ile w latach 2014-2018 udział LNG w imporcie na rynek Unii wynosił 10 proc., to w I kwartale 2019 r skoczył do 20 proc., informuje portal finanz.ru na podstawie danych przedstawionych podczas okrągłego stołu poświęconego rynkowi gazu. Eksperci rosyjskiego Alfa-banku przyczynę podwojenia popytu na LNG widzą w „pierwszej fali” amerykańskich inwestycji w terminale eksportowe LNG.

 

CZYTAJ TAKŻE: Woźniak: Amerykańskie LNG jest 20 proc. tańsze od rosyjskiego gazu

 

Zwiększone ilości gazu skroplonego na europejskim rynku spowodowały spadek cen gazu w Europie. Między październikiem 2018 a kwietniem 2019 gaz potaniał dwukrotnie. A sezon letni sytuacji nie poprawił. W wielkim hubie gazowym TTF w Holandii kontrakty zawierane były po cenie 120 dol. za 1000 m3. Według prognoz agencji Platts, napływ amerykańskiego LNG wchodzi w okres największego wzrostu dostaw. Potrwa to do połowy 2020 r. W tym okresie eksport się podwoi ze 120 mln m3 na dobę do 250 mln m3 na dobę.

 

LNG carrier ship sits docked at the Cheniere Energy Inc. terminal in this aerial photograph taken over Sabine Pass, Texas, U.S./Bloomberg

 

Dostawy LNG wyprzedzają popyt, bo amerykańskie firmy pracujące na złożach łupkowych chcą szybko pozbyć się nadmiaru gazu. Druga fala unijnego popytu przypadnie na lata 2023-25, kiedy Amerykanie uruchomią kolejne terminale eksportowe umożliwiające eksport do 200 mld m3 rocznie. To tyle, ile wyniósł największy dotąd eksport Gazpromu w 2017 r.
„Gaz rurociągowy Gazpromu zderzy się z konkurencją LNG” – uważają analitycy firmy Aton. Według IHS Markit, popyt na LNG będzie rósł po 4 proc. rocznie do 2040 r.
Będzie też rosnąć popyt Europy na gaz. I nie dlatego, że wzrośnie zapotrzebowanie gospodarek, ale dlatego, że spadnie własne wydobycie. Do 2035 r import ma zabezpieczać 75 proc. europejskich potrzeb gazowych.

 

CZYTAJ TAKŻE: Przypłynął 50. statek z LNG

 

Zdaniem ekspertów LNG nie zastąpi rosyjskiego gazu rurociągowego, ale zastopuje ekspansję. Obecnego udziału rynkowego rosyjskiego gazu wynoszącego 37 proc., zwiększyć uda się jedynie do 38-40 proc. w ciągu 16 lat.
Dziś europejskie magazyny są wypełnione jak nigdy wcześniej. Do września zapełnią się całkowicie. A to spowoduje, że cena na rynku nie podniesie się ponad obcenie 130 dol. za tysiąc m3.Stracą ci, którzy uzależnieni są od długoterminowych kontraktów z Gazpromem. Płacą 170-240 dol./1000 m3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Specustawa węglowa będzie musiała poczekać

Pierwsze podejście do tzw. specustawy górniczej skończyło się triumfem jej przeciwników: ustawę zdjęto z ...

Ropa z Iraku po 30 dolarów

Walka o europejski rynek ropy przybiera na sile. Irak sprzedaje taniej o ponad 10 ...

Orlen daje więcej za Energę

PKN Orlen podniósł cenę w wezwaniu na akcje Energi z 7 zł do 8,35 ...

Meksykanie tankują w USA

Liberalizacja meksykańskiego rynku paliw przyniosła sprawiła, że Meksykanom bardziej opłaca się tankować w USA. ...

Niemcy i Dania razem wspierają fotowoltaikę

Niemcy i Dania częściowo otworzyły swoje systemy wsparcia dla fotowoltaiki. To pierwsza taka współpraca ...

Polskie wiatraki mocno tracą na wartości

PGE i Energa już zdecydowały się na spisanie na straty części majątku farm na ...