PGNiG zwiększa handel gazem

Spółka, w odpowiedzi na rosnący w Polsce popyt, importuje coraz więcej błękitnego paliwa, głównie poprzez terminal LNG w Świnoujściu. Rośnie również eksport.

 

PGNiG podało, że od stycznia do sierpnia sprowadziło o blisko 64 proc. więcej gazu LNG niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Z kolei import z Rosji zwyżkował o około 7 proc. W efekcie udział LNG w strukturze pozyskiwanego z rynków zewnętrznych surowca wyniósł już blisko 20 proc., a rosyjskiego około 74 proc.

– Jednocześnie spółka zaznacza, że wahające się corocznie i kwartalnie ilości importowanego gazu z Rosji nie są skutkiem jakichkolwiek zmian w długoterminowym kontrakcie importowym. Ilości te są zawsze wyższe od minimalnych ilości narzuconych przez Gazprom w ramach klauzuli „take or pay”, ale są także zawsze niższe od maksymalnych ilości rocznych ustalonych wiele lat temu w długoterminowym kontrakcie importowym, który wygasa w 2022 r. – informuje PGNiG w komunikacie prasowym. To zapewne odpowiedź na informacje podane przez Gazprom, że we wrześniu Polska mocno zwiększyła zakupy błękitnego paliwa w rosyjskim koncernie.

PGNiG podaje, że import błękitnego paliwa rośnie gdyż gwałtownie zwyżkuje krajowy popyt. Konsumpcja gazu w Polsce wzrosła z 15 mld m sześc. w 2015 r.  do 17 mld m sześc. w ubiegłym roku. Oprócz własnego wydobycia i już realizowanego importu, PGNiG kontynuuje działania zmierzające do dalszej dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw. Kluczowym projektem w tym obszarze będzie budowa gazociągu Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski.

PGNiG coraz chętniej też gaz eksportuje. Poinformowało właśnie, że wraz z ukraińskim partnerem, firmą Energy Resources of Ukraine, dostarczą surowiec dla ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Zakontraktowano dostawy na ponad 200 mln m sześc., które będą realizowane od października tego roku do 1 maja 2019 r. O wyborze kontrahenta zadecydowała najkorzystniejsza oferta cenowa. PGNiG podaje, że od sierpnia 2016 r. do końca czerwca tego roku wyeksportowało na Ukrainę ponad 1,3 mld m sześc. gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...

Lotos i Orlen zarobią mniej na produkcji paliw

Marże rafineryjne w polskich koncernach są najniższe od 2014 r. Skończyły się złote czasy, ...

Estonia dostarczy nam gaz i prąd

Estońska państwowa firma energetyczna Eesti Energia zawarła pierwsze umowy na dostawy energii na polskim ...

Reglamentacja prądu na granicach Polski

Brak rezerwy mocy podbija ceny energii. Pomógłby większy import. Ale jest blokowany. Maleją nadzieje ...

Inwestycje w Brzeszcze będą nawet bez emisji

Tauron, najbardziej zadłużona spółka sektora, chce elastycznie podchodzić do inwestycji. Zwłaszcza że szczyt wydatków ...

Węgiel pod ostrzałem

USA znalazły się w izolacji. To ostrzeżenie dla wielkich trucicieli, takich jak Polska. „Batalię ...