Lotos zainwestuje w Wielkiej Brytanii

The logo of Grupa Lotos SA sits above the company's headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom's oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, and may team up to make a competitive bid, said Energy Minister Sergei Shmatko. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Koncern założył firmę, której celem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim. Był już nawet blisko nabycia 20 proc. udziałów w złożu Kraken.

 
Grupa Lotos poszukuje możliwości przejęcia roponośnych złóż w Wielkiej Brytanii. Koncern był już nawet blisko zakupu 20 proc. udziałów w złożu Kraken na Morzu Północnym. To duże złoże, z którego w I półroczu wydobycie wynosiło średnio 31 tys. baryłek dziennie ale w kolejnych tygodniach gwałtownie wzrosło.
Jak podaje Reuters, 20 proc. udziałów z 70,5 posiadanych, wystawiła na sprzedaż firma EnQuest, a ofertę ich nabycia miał złożyć m.in. gdański koncern. Z informacji agencji wynika, że rozmowy były nawet zaawansowane ale trwały zbyt długo i nie dawały gwarancji, że uda się je zakończyć w czasie, w jakim pieniądze chciał pozyskać EnQuest na spłatę swoich zobowiązań. Ostatecznie podmiot ten zrezygnował z transakcji, gdyż pozyskał finansowanie poprzez kolejną pożyczkę. Lotos komentarza w sprawie tej akwizycji odmówił.
Wiadomo też, że niedawno gdański koncern powołał firmę Lotos Upstream UK z siedzibą w Londynie, której zadaniem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim. To trzeci zagraniczny podmiot, po spółkach z Norwegii i Litwy, działający w ramach zależnego Lotosu Upstream. Na czele tego ostatniego stoi Gavin Graham, Brytyjczyk z wieloletnim doświadczeniem w branży poszukiwawczo – wydobywczej, w przeszłości pełniący kierownicze i doradcze stanowiska m.in. w firmach: Shell, Petrofac, Crystol Energy i Amplify Innovation. To w dużej mierze dzięki niemu polska spółka może efektywnie identyfikować i analizować atrakcyjne aktywa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożegnanie znanych marek

Statoil zniknie z szyldów polskich stacji paliw. Podobny los może czekać obiekty sieci Łukoil. ...

Nowela ustawy o OZE w poczekalni u premiera

Prawo umożliwiające rozwój zielonych elektrowni było przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ale na ...

Ekologiczny pomysł na transport miejski

Już na etapie projektowania produktu czy systemu wykonujemy symulacje 
pod kątem ekologii – mówi ...

Polska i Ukraina stworzą centrum handlu gazem

Potencjały obu krajów oraz planowane przez nie projekty mogą uniezależnić cały region od dostaw ...

Stacje paliw chcą wyższego progu

Wprowadzenie podatku obrotowego w założeniach miało nie tylko pozyskiwanie środków dla budżetu, ale również ...

Apelacja Kremla w sprawie odszkodowania za przejęcie Jukosu

Moskwa walczy w sądzie międzynarodowym, by nie zapłacić akcjonariuszom Jukosu gigantycznego, zasądzonego odszkodowania. I ...