Lotos zainwestuje w Wielkiej Brytanii

The logo of Grupa Lotos SA sits above the company's headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom's oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, and may team up to make a competitive bid, said Energy Minister Sergei Shmatko. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Koncern założył firmę, której celem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim. Był już nawet blisko nabycia 20 proc. udziałów w złożu Kraken.

 
Grupa Lotos poszukuje możliwości przejęcia roponośnych złóż w Wielkiej Brytanii. Koncern był już nawet blisko zakupu 20 proc. udziałów w złożu Kraken na Morzu Północnym. To duże złoże, z którego w I półroczu wydobycie wynosiło średnio 31 tys. baryłek dziennie ale w kolejnych tygodniach gwałtownie wzrosło.
Jak podaje Reuters, 20 proc. udziałów z 70,5 posiadanych, wystawiła na sprzedaż firma EnQuest, a ofertę ich nabycia miał złożyć m.in. gdański koncern. Z informacji agencji wynika, że rozmowy były nawet zaawansowane ale trwały zbyt długo i nie dawały gwarancji, że uda się je zakończyć w czasie, w jakim pieniądze chciał pozyskać EnQuest na spłatę swoich zobowiązań. Ostatecznie podmiot ten zrezygnował z transakcji, gdyż pozyskał finansowanie poprzez kolejną pożyczkę. Lotos komentarza w sprawie tej akwizycji odmówił.
Wiadomo też, że niedawno gdański koncern powołał firmę Lotos Upstream UK z siedzibą w Londynie, której zadaniem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim. To trzeci zagraniczny podmiot, po spółkach z Norwegii i Litwy, działający w ramach zależnego Lotosu Upstream. Na czele tego ostatniego stoi Gavin Graham, Brytyjczyk z wieloletnim doświadczeniem w branży poszukiwawczo – wydobywczej, w przeszłości pełniący kierownicze i doradcze stanowiska m.in. w firmach: Shell, Petrofac, Crystol Energy i Amplify Innovation. To w dużej mierze dzięki niemu polska spółka może efektywnie identyfikować i analizować atrakcyjne aktywa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nagroda prezesa PGNiG na dom rekolekcyjny

Prezes PGNiG Piotr Woźniak przekazał w lipcu br. 145 tys. zł na rewitalizację Domu ...

Unimot kupił EnergoGas

Notowana na NewConnect spółka nabyła od posła Nowoczesnej udziały w podmiocie handlującym energią elektryczną ...

Za dużo infrastruktury gazowej

Energy Union Choices przekonuje, że UE powinna ograniczyć inwestycje w nową infrastrukturę gazową. Dzięki ...

Irański cud nad ropą

Padają kolejne granice irańskiego wydobycia ropy. Wynosi ono już ponad 4 mln baryłek dziennie. ...

10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. ...

Europarlament przeciw Nord Stream-2

Projekt rozbudowy rosyjskiego gazociągu pod dnem Bałtyku jest sprzeczny z interesami Unii – napisano ...