Kanał otwarty dla LNG

Bloomberg

Panama zniosła ograniczenia w ruchu gazowców po kanale łączącym Pacyfik z Atlantykiem. To działanie korzystne dla amerykańskich eksporterów LNG.

 

Dziś gazowce mogą pokonywać Kanał Panamski jedynie za dnia i nie więcej aniżeli po jednym statku w obu kierunkach. Od 1 października ruch stanie się dopuszczalny przez całą dobę.

 – Znosząc ograniczenia, kanał da więcej możliwości transportu LNG – wyjaśniła Silvia de Marucci dyrektor wykonawcza kanału ds analiz gospodarczych, podczas Światowej Konferencji Gazowej w Waszyngtonie.

Decyzja jest kluczowa dla amerykańskich eksporterów LNG, którzy zwiększają inwestycje w terminale gazowe. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)w ciągu najbliższych pięciu lat USA mogą osiągnąć 75 proc. globalnego rynku LNG.

Dekadę temu w wyniku tzw. boomu łupkowego Amerykanie stali się światowym liderem w produkcji tego surowca, wyprzedzając Rosję. Dystans między tymi krajami rośnie. W 2017 r USA wydobyły 734,5 mld m3, a Rosja o 100 mld m3 mniej.

Trzy lata temu Barak Obama zezwolił na eksport taniego amerykańskiego gazu. Największy odbiorcą będą Chiny, które według IEA w ciągu pięciu lat zwiększą popyt na gaz o 60 proc. i będą miały 37 proc. udział w globalnym imporcie LNG. Na gaz z USA liczy też Europa.

– Konkurencyjny cenowo gaz z USA może odegrać ważną rolę w dywersyfikacji źródeł energii w Unii – ogłosił w Waszyngtonie w środę, wiceprzewodniczący KE Maros Szefczowicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...

Wysokie zarobki zarządu Orlenu

W 2015 r. łączne wynagrodzenia, premie i inne świadczenia zarządu płockiego koncernu wyniosły 13,5 ...

Ropa napędza inflację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ropa napędza inflację Ceny ropy naftowej wzrosły ...

Energomost na Krym się przegrzał

Uruchomiony w obecności prezydenta Rosji przesył prądu na Krym wystarczył na dwa dni. Z ...

Drożejąca ropa uderzy w światową gospodarkę

Ceny oscylują już w granicach 80 dolarów za baryłkę Brenta i są najwyższe od ...

Amerykański gaz wolności?

Departament Energii w USA w jednym z ostatnich swoich komunikatów nazywa gaz ziemny eksportowany ...