Kanał otwarty dla LNG

Bloomberg

Panama zniosła ograniczenia w ruchu gazowców po kanale łączącym Pacyfik z Atlantykiem. To działanie korzystne dla amerykańskich eksporterów LNG.

 

Dziś gazowce mogą pokonywać Kanał Panamski jedynie za dnia i nie więcej aniżeli po jednym statku w obu kierunkach. Od 1 października ruch stanie się dopuszczalny przez całą dobę.

 – Znosząc ograniczenia, kanał da więcej możliwości transportu LNG – wyjaśniła Silvia de Marucci dyrektor wykonawcza kanału ds analiz gospodarczych, podczas Światowej Konferencji Gazowej w Waszyngtonie.

Decyzja jest kluczowa dla amerykańskich eksporterów LNG, którzy zwiększają inwestycje w terminale gazowe. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)w ciągu najbliższych pięciu lat USA mogą osiągnąć 75 proc. globalnego rynku LNG.

Dekadę temu w wyniku tzw. boomu łupkowego Amerykanie stali się światowym liderem w produkcji tego surowca, wyprzedzając Rosję. Dystans między tymi krajami rośnie. W 2017 r USA wydobyły 734,5 mld m3, a Rosja o 100 mld m3 mniej.

Trzy lata temu Barak Obama zezwolił na eksport taniego amerykańskiego gazu. Największy odbiorcą będą Chiny, które według IEA w ciągu pięciu lat zwiększą popyt na gaz o 60 proc. i będą miały 37 proc. udział w globalnym imporcie LNG. Na gaz z USA liczy też Europa.

– Konkurencyjny cenowo gaz z USA może odegrać ważną rolę w dywersyfikacji źródeł energii w Unii – ogłosił w Waszyngtonie w środę, wiceprzewodniczący KE Maros Szefczowicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Biopaliwa do zmian

Spółki domagają się nowych regulacji i zmniejszenia obciążeń. Obecne przepisy dotyczące NCW (narodowy cel ...

Wielcy nie ubezpieczają się od cen paliwa

Cztery największe na świecie linie lotnicze: Delta, American i United oraz Emirates poinformowały, że ...

Jesteśmy skazani na import prądu

W pierwszym półroczu więcej energii wpłynęło do Polski, niż wypłynęło z kraju. Ten trend ...

Upadek polityki energetycznej

Miecz Damoklesa od dawna wisi nad polską energetyką. Wszyscy to niby wiedzą, publicyści – ...

Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Trzeci wniosek o zgodę na przejście przez duńskie wody oznacza trasę o 25 km dłuższą. ...

Rząd chce wycisnąć z kopalni jak najwięcej

Rodzimego węgla na rynku brakuje, a rosyjski surowiec wpływa do kraju coraz szerszym strumieniem. ...