Kuba będzie znów szukać ropy

Bloomberg

Kuba planuje wykonanie pod koniec 2016 r. albo na początku 2017 r. głębokich próbnych odwiertów w Zatoce Meksykańskiej mimo obecnie niskich cen ropy — podali przedstawiciel krajowego monopolisty

Cuba-Petroleo (Cupet) wykona odwierty poszukiwawcze do 7 tys. metrów w szelfie do 3 tys. metrów głębokości w ramach umów o podziale wydobycia z wenezuelskim przedsiębiorstwem państwowym PDVSA i angolskim Sonangol. — Zaczniemy kampanię wierceń pod koniec 2016 r. albo na początku 2017 — poinformował szef działu poszukiwań złóż w Cupet, Osvaldo Lopez. — Zasadniczym celem nowej kampanii będą co najmniej dwa głębokie szyby, może trzy. Jeśli natrafimy na coś, to z pewnością będzie ich więcej.

Eksperci uważają, że miliardy baryłek ropy znajdują się pod dnem zatoki u północno-zachodnich wybrzeży Kuby, ale kolejne firmy, które prowadziły tam przez lata wiercenia, niczego na znalazły. Poszukiwania złóż utrudniało amerykańskie embargo handlowe, teraz dodatkową komplikacją stały się niskie ceny ropy. W ciągu ponad roku zmalały o połowę, a najnowsze prognozy zapowiadają dalszy spadek w 2016 r.

– Pracujemy z kilkoma firmami zainteresowanymi w zbadaniu rożnych możliwości, a cena ropy sprawiła, że te procesy przeciągają się nieco, bo firmy tną swe budżety — stwierdził wicedyrektor Cuba-Petroleo, Roberto Suarez. Dodał, że jego przedsiębiorstwo wybierze w najbliższych 4-5 miesiącach jedną z ofert na sejsmiczne poszukiwanie złóż od kilku firm, m.in. francuskiej CGG i norweskiej Spectrum.

Władze Kuby interesują się od dawna potencjałem przemysłu naftowego jako ewentualnym źródłem finansowania socjalistycznej rewolucji zwłaszcza po rozpadzie ZSRR. Wenezuela stała się dobroczyńcą tego kraju, zainteresowanie wzrosło od czasu dyplomatycznego otwarcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, co stworzyło możliwość podjęcia poszukiwań przez filmy z USA.

Amerykańskie embargo nadal obowiązuje, ale na mocy decyzji prezydenta Baracka Obamy ze stycznia o złagodzeniu go Kuba zyskała dostęp do większej liczby szybów wiertniczych. Ponadto może używać produktów stanowiących 25 proc. amerykańskich komponentów wobec wcześniej 10 proc. Jeden znany na świecie szyb głębinowy spełnia próg 10 proc., Kubańczycy twierdzą, że znaleźli przynajmniej drugi z limitem 25 proc. wsadu z USA.

Co się tyczy poszukiwań i wydobycia, Cupet nie ma obecnie żadnych propozycji od amerykańskich firm naftowych. — Takie firmy są bardzo wyczulone na kwestie prawne, więc będziemy działać stopniowo, krok za krokiem. Nie ma mowy o żadnej lawinie — stwierdził Suarez.

Kuba otrzymuje teraz większość ropy z Wenezueli, 100 tys. baryłek dziennie. — Wszystko jest takie same z Wenezuelą, bo mamy porozumienia między państwami, a nie między firmami — wyjaśnił Suarez.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drastyczne prognozy dla ropy

Handlowe wojny mocno uderzą w rynek ropy. Cena surowca spadnie do poziomu 40 dolarów ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować ...

Gaz-System będzie raportował

Operator polskich gazociągów przesyłowych rozpoczyna raportowanie danych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia REMIT. Gaz-System ...

Amerykańskie miliony w energetyce Ukrainy

Korporacja inwestycji zagranicznych USA (OPIC) zainwestuje 650 mln dol. w szereg projektów energetycznych, m.in. ...

20 sierpnia rozpocznie się wypłata rekompensat

Pierwsze rekompensaty za ceny prądu powinny być wypłacane ok. 20 sierpnia 2019 r. – ...

Wietnam nie chce atomu z Rosji

Niedawno z energetycznych projektów z Rosjanami wycofała się Argentyna. Teraz Wietnam rezygnuje z pierwszej ...