Pół miliona kopciuchów truje na Śląsku. Aktywiści poganiają marszałka

Na Śląsku wciąż dymi ponad 500 tysięcy przestarzałych kotłów, a czas na wymianę znacznej ich części upłynie za 9 miesięcy. Aktywiści ekologiczni nie mają wątpliwości: w takim tempie nie zdążymy! 29 marca do Urzędu Marszałkowskiego trafiła petycja podpisana przez największe organizacje zajmujące się jakością powietrza. „Realizacja uchwały antysmogowej posunęła się przez ostatnie 3 lata do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny podczas gdy co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 46 tysięcy osób z powodu smogu” – czytamy w dokumencie.

Mieszkańcy województwa śląskiego mają czas do końca roku na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Od 2022 korzystanie z kopciuchów będzie karalne, a grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Mimo to na Śląsku wciąż działa ponad pół miliona przestarzałych kotłów. – Ich wymiana postępuje za wolno. Zła jakość powietrza generuje możliwe do uniknięcia koszty społeczne i ekonomiczne, w postaci chorób, przedwczesnych zgonów czy dni spędzanych na zwolnieniu, z powodu schorzeń powodowanych przez zanieczyszczenie powietrza – alarmują społecznicy.

Stowarzyszenia i fundacje ekologiczne apelują o odważne działania władz samorządowych i ambitniejszą politykę antysmogową. Wśród postulatów znalazły się m.in. wprowadzenie zakazu instalowania kotłów na węgiel w nowych budynkach, podniesienie celów redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z sektora komunalno-bytowego oraz dokładna, rzetelna i skuteczna realizacja uchwały antysmogowej. – Działania województwa są pozorowane i chaotyczne, a tymczasem jakość powietrza na Śląsku ciągle nie spełnia standardów Światowej Organizacji Zdrowia – podkreśla Patryk Białas, prezes Stowarzyszenia BoMiasto. – Mamy prawo do czystego powietrza i chcemy, żeby w końcu zaczęło ono obowiązywać. Nie możemy tracić kolejnych lat na rozmowy, kiedy stawką jest zdrowie i życie mieszkańców Śląska – dodaje Natalia Wrocławska z BoMiasto

Petycję dotyczącą uchwały antysmogowej podpisało 12 organizacji zajmujących się walką o czyste powietrze: BoMiasto, Greenpeace Polska, WWF Polska, Heal Polska, Client Earth, Klub Myśli Ekologicznej, Polska Zielona Sieć, Kongres Ruchów Miejskich, Lepsze Zabrze, Fundacja Otwarty Plan, Stowarzyszenie Nasza Ziemia i Eko – Unia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE: utrata wartości aktywów węglowych o 7,5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna wykona odpis w wysokości 7,5 mld zł z tytułu utraty wartości ...

Górnicy przyjeżdżają na rozmowy do Warszawy

Na wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaprosił do Warszawy na rozmowę trzynastu szefów ...

Grupa Energa odnotowała 147 mln zł zysku netto w ub.r.

Grupa Energa odnotowała 147 mln zł zysku netto w 2016 r. – poinformowała w ...

Rosja obiecuje złote góry gazowe

Gazprom wyłożył na stół wszystkie argumenty, by przekonać zachodnich klientów do wsparcia rozbudowy gazociągu ...

CBA znowu zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Jacek K. oraz właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych są podejrzani m.in. o niegospodarność, ...

„Akademik Czerski” dopłynął na Rugię

Wygląda na to, że to właśnie statek Gazpromu dokończy budowę Nord Stream-2. Układacz rur ...