Na wniosek PSE - polskiego operatora systemu elektroenergetycznego, koncent DTEK Rineta Achmetowa wznowił w piątek dostawy energii elektrycznej z elektrociepłowni Dobrotvorskaya TPP do Polski. Celem jest utrzymanie stabilnej pracy systemu energetycznego w Polsce - poinformowała służba prasowa DTEK.
„Eksport dedykowaną linią elektroenergetyczną realizowany jest na zasadzie resztkowej w trybie 135 MW według płaskiego harmonogramu. Przeznaczenie produkcji jednego bloku TPP do obsługi systemu elektroenergetycznego Polski zostało uzgodnione z dyspozytorem krajowym - firmą Ukrenergo” - cytuje agencja Unian.
Ukraińcy zapewniają, że Dobrotvorskaya TPP w trybie priorytetowym spełnia potrzeby krajowego systemu dystrybucji prądu. „DTEK wypełnia wszystkie swoje zobowiązania, w tym dostarcza węgiel do swoich elektrowni. Firma jest również gotowa, jeśli to konieczne, udzielić pomocy w celu uniknięcia ryzyka odłączenia od zasilania odbiorców z sąsiednich krajów Unii Europejskiej” – powiedział Rinat Achmetow, właściciel DTEK. Ukraina ma połączenia energetyczne z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, a za ich pośrednictwem - z innymi krajami Unii.
Według rankingu Forbes’a z marca 2021 r Rinat Achmetow jest najbogatszym Ukraińcem z kapitałem 7,6 miliarda dolarów. Majątek Achmetowa w roku pandemii zwiększył się z 2,8 mld dol. do 7,6 mld dolarów, co pozwoliło najbogatszemu Ukraińcowi zająć 330 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata. Największymi aktywami Ukraińca są surowcowy Metinvest (3,3 mld dol.) i energetyczny DTEK (2,1 mld dol.). Tak duży wzrost bogactwa Achmetowa trudno racjonalnie wyjaśnić, biorąc pod uwagę zatrzymanie gospodarek w 2020 r.
W grudniu 2020 r kiedy Europa była praktycznie zamknięta z powodu pandemii, starszy syn Achmetowa Damir kupił okazałą rezydencję na przedmieściach szwajcarskiej Genewy nad brzegiem jeziora Genewskiego. Całość składa się z okazałej willi, domu dla gości i 7600 mkw działki z ogrodem. Cena to równowartość 277 mln zł.