Aktualizacja: 11.05.2025 15:50 Publikacja: 08.12.2021 15:50
Decyzje administracyjne będące podstawą lokalizacji sieci energetycznej na cudzych nieruchomościach stanowią przedmiot informacji publicznej. Zakład energetyczny musi je ujawnić
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
Spór dotyczy wykorzystania transgranicznych sieci energetycznych, które są kluczowym elementem europejskich planów odchodzenia od węgla, ponieważ dają sąsiednim krajom dostęp do zasobów niskoemisyjnych, takich jak energia wiatrowa czy wodna. Energia elektryczna płynie tam, gdzie ceny są wyższe – bez ingerencji operatorów sieci – ale w przypadku ograniczenia dostaw, przesył można ograniczyć. Szwecja podjęła więc kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swojej sieci po tym, jak Norwegia zaczęła zwiększać eksport swojej taniej energii elektrycznej pochodzącej z hydroelektrowni, poprzez nowe podmorskie połączenia kablowe z Niemcami i Wielką Brytanią. To przekłada się na spadek przesył prądu do Szwecji, która dotychczas przesyłała norweską energię na południe kontynentu. Szwedzi zablokowali przesył tej norweskiej energii, która przepływa przez Szwecję dalej do innych krajów. Zablokowanie sieci uniemożliwiło przesył energii dalej do Finlandii i krajów Bałtyckich, ale także i do Polski, choć w mniejszym stopniu. Konflikt o sieci, rozgrzał w trakcie rekordowego zapotrzebowania na energię, a także w okresie najzimniejszego początku grudnia od lat.
Zapowiedzi o nowym systemie wsparcia dla budowy nowych elektrowni gazowych z końca ubiegłego roku przełożyły się...
Tylko w ciągu praktycznie całego poprzedniego roku wydano ponad 5,7 tys. odmów na przyłączenie OZE do sieci. Pol...
Rząd uważa, że względu na dynamiczne zmiany w systemie elektroenergetycznym, związane ze wzrostem produkcji z OZ...
Litwa, Łotwa i Estonia, zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z obszarem Europy kontynentalnej, a w...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły z prezesem URE plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Zak...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas