„Technicznie Ukraina przeszła tę drogę i jest gotowa do technicznej synchronizacji z europejskim systemem energetycznym” – powiedział Herman Gałuszczenko minister energetyki Ukrainy, podczas wtorkowego forum Ukraina - ENTSO-E w Kijowie.

Według ministra do rozwiązania wciąż pozostaje wiele kwestii regulacyjnych. Wołodymyr Kudricki szef państwowej firmy Urkenergo - operatora zjednoczonego systemu energetycznego Ukrainy zaznaczył, że wyniki wstępnego raportu na temat funkcjonowania ukraińskiego systemu energetycznego zgodnie z europejskim systemem energetycznym, wskazują na optymistyczny scenariusz.

Ukraińskie sieci nie będą wymagały przebudowy na dużą skalę, a także dużych inwestycji finansowych w celu ustanowienia synchronicznej pracy z Europą.

Synchronizacja zaplanowana jest na 2023 rok. Według szefa Ukrenergo, Ukraina już w 2022 r będzie gotowa do testowej eksploatacji systemu elektroenergetycznego w trybie izolowanym, przed właściwym połączeniem z ENTSO-E rok później.

Podłączenie do europejskich sieci to dla Ukrainy element zapewnienia integracji ukraińskiego rynku prądu z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej, który obejmuje już 41 operatorów systemów oraz 34 kraje członkowskie.

Obecnie Ukraina eksportuje swój prąd do kilku krajów członkowskich Wspólnoty, m.in. do Polski i na Węgry. Zdaniem premiera Ukrainy Denisa Szmygala, dzięki integracji sieciowej, wzrośnie znacznie stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej. Zrzesza 43 operatorów w 36 krajach Europy.