Arabia Saudyjska tnie cenę swojej ropy. Amerykanie zwiększają wydobycie

Spadek popytu i zwiększona produkcja w Stanach Zjednoczonych, zmusiły Arabię Saudyjską do obniżenia cen na lutowe dostawy do Azji, Europy Północno-Zachodniej, Morza Śródziemnego i Ameryki Północnej.

Publikacja: 08.01.2024 08:26

Pole naftowe należace do Saudi Aramco, znajdujace się na na pustyni Rub' Al-Khali w Shaybah w Arabii

Pole naftowe należace do Saudi Aramco, znajdujace się na na pustyni Rub' Al-Khali w Shaybah w Arabii Saudyjskiej

Foto: Bloomberg

Saudyjski państwowy koncern Saudi Aramco obniżył ceny kontraktów na dostawy w lutym swojej kluczowej marki ropy Arab Light we wszystkich regionach - Azji, Europie północno-zachodniej, Morza Śródziemnego i Ameryki Północnej. W wypadku rynku azjatyckiego Arab Light potaniała o 1,5-2 dolary na baryłce - dowiedziała się agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Ceny gazu i ropy spadają. Przyczyną pełne magazyny i duża podaż

Agencja zaznacza, że w lutym i marcu następuje spadek zużycia ropy, gdyż w tym okresie rafinerie są zamknięte z powodu planowych prac konserwacyjnych. Decyzja o obniżce cen została też podjęta w kontekście ryzyka wystąpienia nadwyżki podaży w związku ze wzrostem produkcji i eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych.

Kraje OPEC+ zmniejszyły kwoty wydobycia ropy

Od października 2022 roku kraje OPEC+, czyli grupa największych eksporterów ropy na świecie, zmniejszyły kwoty wydobycia ropy: wówczas Rosja i pozostali członkowie kartelu zgodzili się na zmniejszenie wydobycia o 2 mln baryłek. dziennie poniżej poziomu z sierpnia 2022 r. Iran, Libia i Wenezuela nie zostały objęte obowiązkiem redukcji wydobycia.

W 2023 r. Rosja dobrowolnie ograniczyła zarówno eksport, jak i produkcję. Od marca wielkość rosyjskiego wydobycia ropy została zmniejszona o 500 tys. baryłek. dziennie, od września eksport jest mniejszy o 300 tys. baryłek dzienne. Na 2024 rok dla Rosji ustalono kwotę wydobycia na poziomie 9,8 mln baryłek/dzień.

Czytaj więcej

Antyrosyjskie sankcje, które naprawdę zadziałały. Szara flota mniej skuteczna

W czerwcu 2023 r kraje OPEC+ ustaliły na 40,46 mln baryłek/dzień kwotę wydobycia od 2024 r. Na listopadowych spotkaniach członkowie grupy potwierdzili czerwcowe porozumienie, a także zgodzili się na ograniczenie produkcji i eksportu – tę decyzję uzasadniali koniecznością uregulowania sezonowych wahań cen. Ze szczytowych wartości we wrześniu 2023 r., wynoszących około 107 dolarów za baryłkę dla marki europejskiej Brent, pod koniec roku ropa potaniała do około 78-75 dolarów za baryłkę.

USA zwiększyły produkcję ropy łupkowej

W grudniu 2023 roku Bloomberg podał, że Stany Zjednoczone, które pozostają poza OPEC+ wraz z innymi kluczowymi producentami ropy jak Kanada czy Australia, zwiększyły produkcję ropy łupkowej w porównaniu z ubiegłorocznymi prognozami.

Amerykańskie koncerny paliwowe wykorzystały niższą produkcją w krajach OPEC+, by skuteczniej konkurować na eksportowych rynkach. Analitycy rządowi USA przewidywali, że krajowa produkcja w bieżącym kwartale wyniesie średnio 12,5 mln baryłek. dziennie, ale wyniosła rekordowe 13,3 mln baryłek/dzień.

Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie