Antyrosyjskie sankcje, które naprawdę zadziałały. Szara flota mniej skuteczna

Prezes rosyjskiego banku centralnego, Elwira Nabiulina zapewnia, że kraj przywykł do funkcjonowania przy sankcyjnych ograniczeniach. I, że ma to coraz mniejszy wpływ na kondycję gospodarki.

Publikacja: 07.01.2024 11:40

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Adobe Stock

Okazuje się, że to nie do końca prawda.

Nagle tankowce, tzw szara flota rosyjska , oraz inne  jednostki przewożące ropę wydobywaną w tym kraju, zaczęły krążyć po wodach międzynarodowych i nie były w stanie dotrzeć do pierwotnego miejsca przeznaczenia.

Zastępca sekretarza skarbu USA, Wally Adeyemo ostrzegł w ostatnią środę, że sankcje dotkną każdego, kto handluje lub transportuje rosyjską ropę drogą morską, powinien przestrzegać ograniczenia, w przeciwnym razie „poniesie konsekwencje”. Coraz więcej wskazuje więc na to, że dostawy rosyjskiej ropy mogą zostać zakłócone w następstwie zaostrzenia amerykańskich sankcji.

Mniej więcej w ciągu ostatniego miesiąca łącznie 14 tankowców przewożących rosyjską ropę do Indii cumowało na redach, bądź wodach międzynarodowych, zawracało, albo wyłączało systemy cyfrowego informowania o ich lokalizacji i o tym, gdzie znajdowały przez mniej więcej ostatni miesiąc — ujawnił Bloomberg.

To był celny strzał

Bo ostatnie uderzenie Amerykanów w firmy brokerskie z rynku ropy naftowej okazało się bardzo skuteczne. A Stany Zjednoczone podjęły jeden z najpotężniejszych kroków w swojej dotychczasowej historii, aby wymusić spadek cen rosyjskiej ropy. Po raz pierwszy wyznaczyli jako cel handlarzy ropą. Wcześniej  wysoki rangą urzędnik w Departamencie Skarbu USA powiedział, że kolejna runda sankcji obejmie mocniejsze naciski na egzekwowanie tej polityki. Dotychczas karano armatorów, którzy transportowali rosyjską ropę.

Czytaj więcej

Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?

W ramach nowych sankcji Departament Skarbu USA nałożył sankcje na Bellatrix Energy Ltd., firmę z Hongkongu należącą do tajemniczych handlarzy, którzy pojawili się, aby pomóc Rosji w utrzymaniu płynnego eksportu ropy. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 obsłużyła ona około 20 proc. dostaw od trzeciego co do wielkości eksportera w kraju, Surgutneftegas PJSC. Celem Amerykanów stała się także Covart Energy Ltd., również z siedzibą w Hongkongu, oraz Voliton DMCC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Departament Skarbu podał, że Voliton – wcześniej znany jako Petrokim Trading Middle East i Asia DMCC – „znacznie zwiększył” obrót rosyjską ropą naftową od czasu wejścia w życie górnego pułapu cenowego ustalonego na poziomie 60 dol. za baryłkę.To kolejny amerykański cios w rosyjski eksport ropy.

W ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone starały się zaostrzyć egzekwowanie obowiązującego od roku pułapu cenowego, który nałożyły wspólnie z sojusznikami. Balansowały jednocześnie pomiędzy ograniczaniem Rosji dostępu do petrodolarów z jednej strony, a jednoczesnym utrzymaniem podaży na światowych rynkach. Zbyt duże zakłócenia zagroziłyby temu drugiemu celowi.

Miliony baryłek na pokładach

14. przewoźników zidentyfikowanych przez Bloomberga ma na pokładzie 11 milionów baryłek ropy. Wszystkie tankowce płynęły do Indii, gdzie rząd oznajmił, że ogranicza import z Rosji, ponieważ ceny nie są wystarczająco niskie. Rząd Delhi odrzucił jednocześnie spekulacje na temat trudności logistycznych w płaceniu za rosyjskie dostawy. Większość z nich, to gatunek Sokół eksportowany ze wschodniej Rosji. Ale były także i dostawy Uralu.

Czytaj więcej

Białoruś z rekordowym wydobyciem ropy. Najwyższym od 28 lat

Oznaki możliwych zakłóceń pojawiły się zaledwie kilka tygodni po nałożeniu przez Departament Skarbu USA najszerszych sankcji na handlarzy rosyjską ropą naftową i państwowe przedsiębiorstwo żeglugowe Sovcomflot od początku wojny na Ukrainie.

Jak wylicza Bloomberg w końcu grudnia 2023 wiozący Ural tankowiec Bay Demetra, nagle przestał wysyłać sygnały. Ostatnio były one odbierane na Oceanie Indyjskim. Od 29 grudnia dryfuje w pobliżu Filipin „Jaguar ” załadowany Sokołem. Należący do Sovkomflotu „Krymsk”, który płynął do Indii również z ładunkiem Sokoła zacumował w chińskim Qingdao, podobnie było z „Nellisem” oraz z „Sakhalin Island”.

Lefkada” z Uralem za cumowała na redzie w New Manglore, zanim została ostatecznie rozładowana. Część rosyjskiej ropy zamiast do Indii, kieruje się do Singapuru. Tak jest w przypadku należącego do Sovkomflotu „Litiennego Prospectu”, który również z Sokołem w zbiornikach zamiast do Indii popłynął do Singapuru, podobnie zdecydowano i trasie dla NS Commander. W pobliżu Singapuru dryfuje obecnie „Vostochny Procpect. A „Nanda Devi” z Uralem przestała wysyłać sygnały z Oceanu Indyjskiego w połowie grudnia 2023.

28 grudnia opuścił wody południowokoreańskie „NS Antarctic” z ładunkiem Sokoła i od tego czasu nie był nigdzie widziany. „NS Century”, także z Sokołem, zacumował na wodach międzynarodowych w pobliży Sri Lanki. „NS Lion od 2 stycznia jest widoczny na redzie południowokoreańskiego portu Josu. A od 28 grudnia 200 km od wybrzeży Indii cumuje „Sai Baba”.

Czytaj więcej

Rosyjskie tankowce płyną przez Arktykę do Chin. To ogromne zagrożenie

Polityka i ceny

Rosja była w zeszłym roku największym dostawcą ropy do Indii, ale od lata 2023 dostawy zaczęły się zmniejszać. Rząd Indii kategorycznie zaprzecza jakoby ten spadek był związany z problemami płatniczymi. Zdaniem rządu Narendry Modi Rosjanie każą sobie płacić za ropę zbyt dużo w porównaniu z dostawami z innych źródeł. Wiadomo, między innymi, że co najmniej jedna indyjska rafineria kupiła już ropę Murban z Abu Zabi, aby zastąpić niepewny import z Rosji. Jednak ostatni spadek nastąpił po tym, jak Stany Zjednoczone zasygnalizowały, że przyspieszą egzekwowanie górnego limitu cen i szerszych sankcji nałożonych na Rosję.

Czytaj więcej

Kim są najwięksi dłużnicy Kremla? Hojna pomoc Putina dla sojuszników
Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios