Rosyjski eksport ropy najniższy od 15 miesięcy

Eksport ropy z Rosji spadł do najniższego poziomu od prawie 15 miesięcy. To efekt m.in. wzrostu popytu wewnątrz Rosji oraz podrożenia surowca powyżej pułapu ustalonego przez Zachód.

Publikacja: 25.08.2023 20:33

Rosyjski eksport ropy najniższy od 15 miesięcy

Foto: Bloomberg

Przez trzy tygodnie sierpnia Rosja eksportowała średnio 2,24 mln baryłek dziennie (o 14 proc. mniej niż w lipcu). To najgorszy wynik od maja 2022 r. – pisze Bloomberg, powołując się na dane firmy Vortexa, która śledzi trasy przewozów ładunków.

Według Bloomberga (zbiera dane ze stycznia 2022 r.) najwięcej ropy i produktów naftowych Rosja wyeksportowała w lutym ubiegłego roku (początek rosyjskiej agresji) i marcu tego roku (prawie 3,3 mln baryłek dziennie), najmniej było w maju 2022 r. (2,1 mln baryłek dziennie). Od szczytu w marcu 2023 r. w kwietniu i maju wielkości eksportu spadły, w okresie czerwiec-lipiec ponownie wzrosły.

Czytaj więcej

Gaz w Europie mocno tanieje. Kolejny ogromny spadek cen

Bloomberg łączy spadek dostaw ze wzrostem popytu na paliwa w Rosji (który jest obecnie „szczytem sezonu” pod tym względem – stwierdził David Veh, główny ekonomista Vortexa) i przekroczeniem przez niektóre produkty naftowe pułapu cenowego ustalonego przez G7 i UE.

Według agencji cenowej Argus, w dniach 1-18 sierpnia cena rosyjskiej ropy marki Urals kształtowała się na poziomie 71,14 dolarów za baryłkę (limit wynosi 60 dolarów za baryłkę).

W sierpniu doszło do dobrowolnej dodatkowej redukcji eksportu ropy w Rosji o 500 tys. baryłek dziennie poprzez zmniejszenie produkcji o tę samą wielkość. Wcześniej w marcu produkcja została zmniejszona o tę samą kwotę. Moskwa zamierza zmniejszyć eksport o kolejne 300 tys. baryłek we wrześniu, ale nie ma na to oficjalnego potwierdzenia.

W Rosji od kilku tygodni narasta kryzys paliwowy. W wielu regionach stacje benzynowe są zamknięte z powodu braku paliw. Ceny oleju napędowego na giełdzie w St. Petersburgu co kilka dni bije rekordy drożyzny. Diesel to podstawowe paliwo rosyjskiej armii i tam głównie trafia.

Minister energetyki Nikołaj Szulginow powiedział 25 sierpnia, że ​​władze rosyjskie rozważają możliwość zwalczania „szarego” eksportu ropy naftowej, która kupowana jest na rynku krajowym, a następnie eksportowana za granicę. Pierwsza opcja to sporządzenie listy eksporterów, druga to wprowadzenie licencji na eksport.

Na razie żadne decyzje nie zapadły.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS