Saudowie doceniają umowę z Orlenem i nie ustąpią Chińczykom

Wbrew życzeniom Chin, Arabia Saudyjska nie sprzeda swojej ropy za juany. Saudyjski surowiec jest dostępny wyłącznie za dolary. W Europy sprzedaż Saudi Aramco rośnie dzięki umowie z Orlenem.

Publikacja: 05.07.2023 19:27

Saudowie doceniają umowę z Orlenem i nie ustąpią Chińczykom

Foto: Bloomberg

Amin Nasser prezes Saudi Aramco odpowiedział zwrotem „wszystko jest denominowane w dolarach” na pytanie o przejście na płatności w chińskiej walucie.

Czytaj więcej

Saudi Aramco zbuduje kompleks petrochemiczny w Chinach

Chiny chcą, Arabowie nie chcą

„Zwiększyliśmy dostawy do Europy, zwiększyliśmy dostawy do Azji. Zaspokajamy wymagania naszych konsumentów. Zwiększamy dostawy do różnych krajów” – dodał Saudyjczyk w kuluarach 8. Międzynarodowego Seminarium OPEC w środę.

W styczniu minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohammed Al-Jadaan ogłosił gotowość kraju do płacenia za ropę i gaz „nie tylko w dolarach”. Tuż przed tym prezydent Chin Xi Jinping zaproponował aktywować wykorzystania juana w transakcjach energetycznych, a także wykorzystanie Giełdy Szanghajskiej do rozliczeń handlowych.

W marcu The Wall Street Journal, powołując się na źródła, poinformował, że Arabia Saudyjska prowadzi rozmowy z Chinami w sprawie sprzedaży ropy za juany. Chiny kupują około 25 proc. całkowitego eksportu saudyjskiej ropy.

Czytaj więcej

Rekordowy zysk Saudi Aramco. Gdzie zarabia naftowy gigant?

Ropa wciąż się sprzedaje dobrze

Nassir ocenił jako dobre perspektywy wzrostu popytu na ropę na świecie. Podkreślił, że to w dużej mierze jest to spowodowane zwiększoną konsumpcją w Chinach i innych krajach azjatyckich. Jednak nie tylko rynek azjatycki napędza zyski Saudyjczykom.

- Arabia Saudyjska zwiększyła eksport do Europy, w szczególności dzięki podpisaniu umowy z polskim koncernem PKN Orlen, który wcześniej kupował ropę w Rosji - powiedział Nasser.

Minister energii ZEA Suheil al-Mazrui też ocenił, że popyt na ropę wzrośnie i to o 2 miliony baryłek w 2023 roku na dzień. Taka sama ocena znalazła się w czerwcowej prognozie OPEC: według wyliczeń kartelu w tym roku popyt powinien wzrosnąć z 99,57 baryłek. do 101,91 mln baryłek dziennie.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman, powiedział na początku czerwca, że ​​królestwo przedłuży do końca roku dobrowolną redukcję produkcji o 1 milion baryłek, która obowiązuje w lipcu.

Oznacza to, że Rijad wypompuje około 9 milionów baryłek dziennie.

Amin Nasser prezes Saudi Aramco odpowiedział zwrotem „wszystko jest denominowane w dolarach” na pytanie o przejście na płatności w chińskiej walucie.

Chiny chcą, Arabowie nie chcą

Pozostało 93% artykułu
Ropa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Ropa
Kreml tworzy groźny megakoncern naftowy. Putin przejmuje kontrolę
Ropa
Pożegnanie z ropą nie nastąpi tak szybko
Ropa
Oligarcha wieszczy bardzo tanią ropę z powodu wygranej Trumpa
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ropa
Stoją trzy rafinerie w Rosji. Nie mają części na remont