Zgodnie z komunikatem prasowym saudyjskiego koncernu kompleks rafineryjo-petrochemiczny będzie zlokalizowany w Panjin w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach.
„Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO), spółka joint venture Aramco (30 proc. udziałów), NORINCO Group (51 proc.) i Panjin Xincheng Industrial Group (19 proc.), zbuduje kompleks, który będzie obejmował rafinerię o mocy 300 tysięcy baryłek dziennie oraz zakład petrochemiczny z roczną zdolnością produkcyjną na poziomie 1,65 mln ton etylenu i 2 mln ton paraksylenu (wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych - red). Budowa ma się rozpocząć w drugim kwartale 2023 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód administracyjnych” – poinformowała saudyjska firma w komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej (cytat za RIA Nowosti).
Czytaj więcej
Saudi Aramco poinformowało, że jego zyski wzrosły w ubiegłym roku do 161 miliardów dolarów. Było to możliwe dzięki wyższym cenom ropy.
Oczekuje się, że zakład będzie w pełni operacyjny do 2026 roku. Saudi Aramco będzie dostarczać do kompleksu do 210 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie.
Jak informuje agencja Reuters, w 2022 r Arabia Saudyjska po raz kolejny sprzedała Chinom najwięcej ropy. Było to 87,49 mln ton. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (86,25 mln ton, wzrost o 8 proc. r/r). Eksport Malezji osiągnął 35,68 mln ton, podwajając się w ciągu roku. Stany Zjednoczone wyeksportowały do Chin o 31 procent mniej surowca - 7,89 mln ton. Chiny kupiły też 780 tys. ton ropy irańskiej.