Jak powiedział Obajtek, przeprowadzono już testy na różnych gatunkach ropy. „Zrobiliśmy to jeszcze przed wojną. Mamy dostosowaną paletę różnych gatunków ropy. Częściowo również korzystaliśmy w czeskich rafineriach z ropy WTI. Zdywersyfikowaliśmy dostawy" - powiedział dziennikarzom w Świnoujściu Daniel Obajtek.

Pytany o możliwości zwiększenia importu ropy do czeskich rafinerii z innych kierunków niż rosyjski, prezes zdradził, że są prowadzone rozmowy z czeskim rządem w tej sprawie. „Chodzi o ropociągi TAL, IKL oraz Adria (ropociąg na terenie Chorwacji, skąd Orlen importuje ropę przez inne kraje dalej do Czech). W przypadku dwóch pierwszych ropociągów to kwestia modernizacji infrastruktury, która postępuje, a która pozwoli na zwiększony import z kierunku innego niż rosyjski. Logistyka leży po stronie czeskiej, ale my w tym zakresie współpracujemy" - powiedział.

Czytaj więcej

Pierwszy gazowiec floty Orlenu dotarł do Świnoujścia

Przypomnijmy, że rurociągi, które dostarczają ropę do Polski i Niemiec, a także na Węgry, Czechy i Słowację, zostały wyłączone z sankcji, aby pomóc krajom o ograniczonych możliwościach alternatywnych dostaw. Rosjanie wstrzymali dostawy ropy do Polski pod koniec lutego.