Rosja naciska na OPEC+, by pompował mniej. Bez skutku

Rosyjski reżim rozmawia z innymi eksporterami ropy o ograniczeniu wydobycia surowca, by wymusić niedobór na rynku i wzrost cen. Sam już ogłosił niższe wydobycie. Zgody na to jednak ze strony OPEC+ nie ma.

Publikacja: 10.02.2023 13:11

Rosja naciska na OPEC+, by pompował mniej. Bez skutku

Foto: Bloomberg

Rosyjskie władze rozmawiają o ograniczeniu produkcji ropy z „wieloma członkami OPEC+”, potwierdził w piątek, 10 lutego, rzecznik kremlowskiego reżimu Pieskow. Wcześniej rosyjski wicepremier Nowak ogłosił, że Rosja od marca „dobrowolnie ograniczy wydobycie ropy naftowej o 0,5 mln baryłek dziennie”.

I jak wynika z informacji agencji Reuters, Rosja pozostanie jedynym członkiem OPEC+, który się na taki krok się zdecydował. Państwa członkowskie OPEC+ nie zamierzają podejmować żadnych działań w związku ze spadkiem wydobycia ropy w Rosji od marca o 500 tys. baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Indie płacą za ropę z Rosji w dirhamach

Od 5 grudnia obowiązują sankcje na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską i górna granica ceny ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę. Od 5 lutego pułap cenowy na produkty ropopochodne z Rosji 100 dol. i 45 dol. za baryłkę (odpowiednio dla produktów sprzedawanych z premią i dyskontem do ropy).

Dlatego rosyjski reżim zamierza powiązać naliczanie podatków naftowych z kosztem ropy Brent ze względu na gwałtownie spadające wpływy, z których finansuje swoje zbrodnie na Ukrainie.

Według informacji Kommiersanta, w pierwszym tygodniu lutego rosyjskie koncerny naftowe zwiększyły produkcję surowców w Rosji o 0,7 proc., do 1,491 mln ton dziennie (wobec średniego poziomu ze stycznia). W ciągu roku koncernom naftowym udało się praktycznie przywrócić wydobycie sprzed sankcji.

Eksport ogranicza dekret Putina zakazujący sprzedaży ropy i produktów rafineryjnych w kontraktach z pułapem cenowym. W styczniu cena rosyjskiej ropy spadła do średnio 49,48 dol./baryłka.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy