Informuje o tym Reuters, powołując się na dane transakcyjne podane przez źródła. Według agencji hinduskie banki i instytucje finansowe są ostrożne w rozliczaniu płatności, aby nie naruszyć restrykcji podjętych wobec Rosji.

Poprzednie próby hinduskich rafinerii opłat handlowcom za rosyjską ropę w dirhamach za pośrednictwem banków w Dubaju zakończyły się niepowodzeniem, co zmusiło je do powrotu do waluty amerykańskiej, pisze Reuters.

Czytaj więcej

Unia uzgodniła limity cen na rosyjskie paliwa

Teraz jednak bank centralny Indii zaczął dokonywać płatności w dirhamach, podają źródła agencji. Hinduskie rafinerie kupują głównie rosyjską ropę od handlarzy w Dubaju, w tym Everest Energy i Litasco – oddziału rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil.

Kremlowski reżim już od połowy minionego roku próbował wymusić na klientach z Indii opłaty w dirhamach. 10 sierpnia 2022 r. Reuters informowała, że hinduskie firmy zaczęły płacić w juanach i dirhamach również za rosyjski węgiel.

5 grudnia weszło w życie embargo na dostawy rosyjskiej ropy drogą morską do Unii Europejskiej. Również od tego dnia obowiązuje limit cen ropy z Rosji w wysokości 60 dol. za baryłkę został wprowadzony przez kraje UE, G7 i Australię. Pułapy cenowe pozwalają krajom spoza UE importować ropę z Rosji, ale zabraniają ubezpieczenia, statków i jakichkolwiek usług transportu morskiego rosyjskiej ropy, chyba że kontrakty na jej sprzedaż zawierają zapis o pułapie cenowym 60 dol. za baryłkę.