Złe prognozy dla rosyjskiej ropy. Eksport szybko spada

Już w grudniu Rosjanie stracą 20 proc. eksportu swojej ropy, w wyniku wejścia w życie unijnego embarga na dostawy drogą morską. Tymczasem Słowacja będzie eksportować na Ukrainę paliwa wyprodukowane z rosyjskiej ropy. Jest zgoda Brukseli.

Publikacja: 22.12.2022 16:04

Złe prognozy dla rosyjskiej ropy. Eksport szybko spada

Foto: Bloomberg

Eksport rosyjskiej ropy marki Urals z portów na Bałtyku może spaść w grudniu o 20 proc. po wejściu w życie unijnego embarga i pułapu cen. Informuje o tym Reuters, powołując się na swoje wyliczenia i dane od traderów. Handlowcy, z którymi rozmawiała agencja potwierdzają, że Rosja nie była w stanie przekierować dostaw swojej ropy na inne rynki jak Indie i Chiny i stoi w obliczu niedoboru tankowców. Będzie to kosztować Kreml utratę tylko w grudniu 20 proc. eksportu ropy.

Według danych handlowców i wyliczeń Reuters wielkość eksportu Urals z bałtyckich portów Federacji Rosyjskiej w tym miesiącu może zmniejszyć się do 5 mln ton wobec 6 mln ton w listopadzie. Niektóre szacunki wskazują na spadek eksportu do 4,7 mln ton.

Czytaj więcej

Rosja nie uznaje limitu ceny ropy i grozi wstrzymaniem eksportu

5 grudnia weszło w życie unijne embargo na import ropy z Federacji Rosyjskiej drogą morską. Ponadto od tego dnia obowiązuje limit cenowy 60 dol. za baryłkę dla morskich dostaw rosyjskiej ropy.

Węgry, Słowacja i Czechy uzyskały zwolnienia z sankcji na ropę, otrzymując pozwolenie na odbiór rosyjskiego paliwa drogą morską w przypadku zamknięcia ropociągu.

Słowacja otrzymała też unijną zgodę Brukseli na eksport produktów naftowych z rosyjskich surowców na Ukrainę.

„Udało nam się dojść do porozumienia w sprawie zwolnienia Słowacji, Slovnaftu, z reżimu sankcji, który wejdzie w życie po 5 lutego. Dzięki temu zwolnieniu Slovnaft będzie mógł eksportować wszystkie produkty naftowe nie tylko do Czech, ale także do Ukrainy… co pomoże ustabilizować wyniki produkcyjne i operacyjne naszej rafinerii Slovnaft w przyszłym roku” – powiedział Karel Hirman minister gospodarki Słowacji.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy