Polski system prawny dużo bardziej przypomina niemiecki niż amerykański. W szczególności polskie sądy – dokładnie tak jak niemieckie – stosują unijne prawo ochrony konkurencji. Z merytorycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy pozew przeciwko OPEC zostanie złożony w Warszawie czy w Berlinie – w obu przypadkach zastosowanie ma bowiem unijne prawo antykartelowe.
Ponadto tak polskie, jak i niemieckie sądy mogą stosując unijne prawo antymonopolowe zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o poradę. Jeśli OPEC zostanie uznany za kartel, będzie to naprawdę świetna wiadomość, która zachęciłaby konsumentów do składania pozwów podobnych do mojego.
Jak ogólnie ocenia Pan obecną politykę OPEC? W październiku mimo utrzymywania się kryzysu energetycznego kartel podjął decyzję o ograniczeniu produkcji ropy.
Październikowa decyzja OPEC unaocznia, jak szkodliwa jego polityka jest dla konsumentów, w tym zwłaszcza przedstawicieli najsłabszych i najuboższych grup społecznych. Szczególnie wyraźnie widać to w kontekście wojny na Ukrainie i przyspieszającej inflacji, która skutkuje kryzysem kosztów życia. To pokazuje, jak wystąpienie przeciwko OPEC jest pilne. Swój pozew złożyłem jeszcze przed październikową decyzją kartelu, więc między tymi faktami nie ma bezpośredniego związku. Jednak muszę przyznać, że moim celem było sprowokowanie w społeczności międzynarodowej dyskusji na temat prowadzonej przez OPEC polityki.
Jak Pańskie działania przeciwko OPEC mogą wpłynąć na globalną transformację w kierunku bardziej ekologicznych źródeł energii?
Jeśli wystąpimy przeciwko temu kartelowi i uda nam się odnieść sukces, w krótkim okresie efektem będą niższe ceny ropy, co przynajmniej teoretycznie nie wspierałoby transformacji energetycznej. Jednak na dłuższą metę rozpad kartelu oznaczałby, że OPEC utraci swoje zyski z działalności związanej z paliwami kopalnymi. Ich utrata powinna sprawić, że kraje kartelu będą miały motywację do podążania ścieżką transformacji energetycznej. Dlatego moim zdaniem przeciwstawienie się kartelowi jest ważnym elementem strategii przeciwdziałania zmianom klimatycznym.