Według agencji Reutera odpowiednie porozumienie osiągnięto pod koniec 2021 roku. Ilość ropy, jaką Pekin planuje wypuścić na światowe rynki, nie jest sprecyzowana, ale wiadomo, że będzie zależeć od poziomu cen energii. Tak więc przy cenie ponad 85 dolarów za baryłkę, na rynek trafi większa ilość ropy z chińskich rezerw, a jeśli ropa kosztować będzie około 75 dolarów, to ilości będą mniejsze.

W piątek 14 stycznia ropa na światowych giełdach od rana taniała w związku ze spadkiem popytu. Europejska marka Brent kosztowała 84,36 dol./baryłka a amerykańska WTI - 81,86 dol.

Ile ropy znajduje się w chińskich rezerwach strategicznych? Według Energy Aspects zapasy mogą sięgać 220 mln baryłek. To trzy razy mniej niż w Stanach Zjednoczonych.

We wrześniu 2021 r Pekin po raz pierwszy zdecydował się na pierwszą w historii publiczną aukcji na sprzedaż ropy z rezerw strategicznych. Do kupienia było 7,38 mln baryłek. Mogli o nie rywalizować tylko chińscy gracze: oprócz państwowych firm Sinopec, PetroChina, CNOOC i Sinochem, także niezależne rafinerie (te ostatnie mają prawo importować ropę tylko w granicach w ramach kontyngentu ustalonego przez państwo).

W listopadzie 2021 r prezydent USA Joe Biden ogłosił największą w historii wyprzedaż ropy z zapasów amerykańskich. Na rynek trafi łącznie 50 mln baryłek ropy. Ma to obniżyć ceny paliw dla Amerykanów oraz ustabilizować podaż i popyt na światowym rynku po pandemii. Władze USA poinformowały, że wiele innych krajów zgodziło się podjąć podobny krok, w tym Wielka Brytania, Chiny, Indie, Korea Południowa i Japonia.

Czytaj więcej

Rekordowa nadwyżka w chińskim handlu