Na świecie jest po prostu za mało ropy. Kolejne banki inwestycyjne podwyższają tegoroczne prognozy notowań Brenta, OPEC bardzo powoli uwalnia zwiększone dostawy, producenci z Afryki (Angola i Nigeria) nie są w stanie wydobywać tyle, ile wynoszą przyznane im kwoty, a sierpniowe i wrześniowe huragany w Zatoce Meksykańskiej unieruchomiły platformy wydobywcze i rafinerie oraz zniszczyły rurociągi. Odczuwalne jest także spowolnienie w inwestycjach w wydobycie ropy i gazu , co wynika z dążeń do ochrony klimatu, ale jeszcze bardziej zmniejsza podaż. Przy tym zapasy ropy praktycznie się wyczerpały. „ Korzystanie z nich jest w tej chwili najwyższe w historii, a OPEC i Rosja nie są w stanie przywrócić równowagi rynkowej , więc deficyt nie zostanie uzupełniony — naszym zdaniem— przynajmniej w ciągu kilku następnych miesięcy” — czytamy w nocie do klientów banku Goldman Sachs.

— Wysokie ceny wynikają także z poprawy globalnej mobilności i większych potrzeb przemysłowych. Wszystko to razem już napędziło ceny do poziomu 80 USD za baryłkę ropy Brent. Ta sytuacja generuje z kolei zwyżki na rynku polskim. Drożejące paliwa są już blisko rekordów z ostatnich lat, a wydaje się, że dojście benzyny Pb95 do 6 zł za litr w cenie średniej jest prawdopodobne, o ile nie nastąpi jakaś istotna zmiana np. związana z kolejną falą pandemii — uważa Jakub Bogucki, analitytk rynku paliw w e-petrol.

Czy tak droga ropa, a co za tym idzie i paliwa wyhamują polską gospodarkę?. Zdaniem Standard&Poor’s nie dojdzie do takiego rozwoju sytuacji. Agencja właśnie podniosła prognozę dla polskiego PKB do 5,1 proc. w tym roku i 5,3 proc w 2022. Inflacja na koniec roku wg S&P ma wynieść 4,1 proc.

Z drugiej jednak strony analityk Ole Hanson z Saxo Bank uważa, że już wkrótce będziemy odczuwać skutki hossy na rynkach energetycznych. — Będzie to widoczne w branżach zużywających najwięcej energii, takich jak np. producenci cementu, nawozów czy środków chemicznych, którzy są w zasadzie zmuszeni do ograniczenia produkcji. Jest to również wyzwanie dla rolnictwa, co widać np. w Wielkiej Brytanii, gdzie rolnicy mają problem z wysyłaniem zwierząt do rzeźni, ponieważ stało się to zbyt kosztowne. To z kolei prowadzi do wzrostu cen żywności, co następnie powoduje wzrost inflacji i tak dalej— uważa Ole Hansen.