OPEC i Rosja rozmawiają o przedłużenie limitów do końca 2018 r.

Bloomberg

Wszyscy członkowie OPEC i Rosja zgadzają się, że cięcia w wydobyciu ropy powinny trwać do końca 2018 r.

Z informacji agencji Bloomberga wynik, że większość delegatów, którzy mają obradować na szczycie OPEC w Wiedniu, jest za przedłużeniem terminu.

Rosja, największy producent spoza grupy, dołączyła do porozumienia producentów ropy naftowej.

Rosja i kartel osiągnęły „ogólne” porozumienie w kwestii polityki wydobycia ropy w przyszłym roku – poinformował minister energii Rosji Aleksander Nowak. Moskwa naciska na pozostałych sygnatariuszy porozumienia, by z wyprzedzeniem przygotować strategię wyjścia z dotychczasowej polityki.

Specjalna komisja, której powierzono nadzór nad umową w imieniu całej grupy, również zaleciła przedłużenie limitów produkcyjnych do końca przyszłego roku – poinformował Bloomberg, powołując się na dwóch delegatów.

Przedłużenie ma obowiązywać przez przynajmniej dziewięć miesięcy – powiedział Jabbar al-Luaibi, minister ds. ropy naftowej w Iraku.

Mimo, iż przedłużenie umowy na cały przyszły rok jest niemal przesądzone, to kartel planuje regularne spotkania ministerialne. Następne odbędzie się w czerwcu i ewentualnie pozwoli na podjęcie decyzji o zmianie polityki wydobywczej OPEC.

– Rynek już nastawił się, że umowa zostanie przedłużona o 9 miesięcy – mówi Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney. – Jeśli będzie coś innego, krócej, to na rynku może nastąpić wycofywanie się inwestorów i spadki cen ropy, ale nie za duże – dodaje.

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko zyskuje, po zniżce w ciągu 3 poprzednich sesji o 2,8 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,43 dol., po zwyżce o 13 centów. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 32 centy do 63,43 dol. za baryłkę.

Wzrosła też produkcja ropy w USA – do 9,68 mln baryłek dziennie, najwyższego poziomu od ponad 3 dekad. Z analiz firmy Rystad Energy AS wynika, że w niedługim czasie produkcja ta może przekroczyć poziom 9,9 mln baryłek dziennie.

Mogą Ci się również spodobać

W.Brytania: rząd zadecydował o budowaniu nowej elektrowni atomowej

Brytyjski rząd poinformował w czwartek o swej decyzji kontynuowania działań na rzecz zbudowania w ...

Energetyczne mosty na rafie

Polsko-litewskie łączniki sieci energii elektrycznej i gazu potykają się o politykę. Czy możliwe jest ...

Bez emocji przy imporcie gazu z USA

Dobrze, po emocjonalnych wypowiedziach polityków zaczynają przebijać się głosy, że nie będziemy kupować gazu ...

Sukces emisji Unimotu

Spółka sprzedawała wszystkie akcje oferowane podczas publicznej emisji. Stopa redukcji w transzy inwestorów indywidulanych ...

Rewolucja w sieciach Chile

Południowoamerykańska republika rozpoczyna największe w historii inwestycje w elektroenergetyce. W ciągu czterech lat wyda na ...

Spór w rządzie o ceny energii

Pomiędzy ministrami nie ma zgody co do sposobu wyliczania rekompensat dla firm energetycznych za ...