OPEC powinien zostawić poziom wydobycia bez zmian

Bloomberg

Tuż przed szczytem porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy Rosjanie są przekonani, że zostanie ono przedłużone co najmniej do końca 2018 r.

Zapowiedział to w poniedziałek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. – Co do porozumienia, to obecnie osiągamy cele, które sobie postawiliśmy. Widzimy, że z rynku zniknęła połowa nadwyżki zapasów ropy, a cena się ustabilizowała na poziomie ponad 60 dolarów za baryłkę dla marki Brent. Niemniej nie osiągnęliśmy jeszcze celu, jakim jest balans na rynku ropy. Dlatego praktycznie wszyscy (kraje – uczestnicy porozumienia – red.) opowiadają się za przedłużeniem terminu obowiązywania, tak by osiągnąć cel końcowy – mówił Nowak.

30 listopada w Wiedniu spotkają się ministrowie energetyki z 24 krajów – członkowie porozumienia nazwanego OPEC+ podpisanego rok temu w Wiedniu. To porozumienie kartelu eksporterów i krajów spoza organizacji: Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Bahrajnu, Malezji, Meksyku, Omanu, Sudanu i Sudanu Południowego.

Zgodziły się one zamrozić wydobycie ropy na poziomie z 1 października 2016 r., czyli o 1,8 mln baryłek dziennie (z tego 300 tys. baryłek to zobowiązanie Rosji).

W maju tego roku kraje przedłużyły OPEC+ o dziesięć miesięcy, do końca marca 2018 r. Najbardziej na porozumieniu skorzystała Rosja. Pomimo wywiązania się z ustaleń została samodzielnym liderem wydobycia.

Zaproszenie na 30 listopada do Wiednia otrzymało też 20 innych eksporterów. Norwegia, Kamerun, Niger i Kolumbia już odrzuciły zaproszenie.

Mogą Ci się również spodobać

Olsztyn jaśnie oświecony

Stolica Warmii i Mazur została uznana za najlepiej oświetlone miasto 2015 r. W tyle ...

Tchórzewski: Rekompensaty za zamrożenie cen prądu od sierpnia

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w sierpniu spółki energetyczne zaczną dostawać rekompensaty za utrzymanie ...

Zielone bierze górę

Po raz pierwszy w historii świata uruchomiono więcej nowych mocy odnawialnej energetyki aniżeli bazujących ...

Opole gotowe w jednej trzeciej

Poziom zaawansowania budowy dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji Polskiej Grupy ...

W stolicy jest problem z gazem

W Warszawie i okolicach jest coraz trudniej przyłączyć się do sieci. Dodatkowo opóźniają się ...

Więcej arabskiej ropy w Polsce

Dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej do Polski mogą zostać zwiększone. Już nie tylko Lotos, ...