Rosja ustępuje Exxonowi

Bloomberg

Moskwa zawrze ugodę z koncernem ExxonMobil i zwróci nadpłacone przez Amerykanów podatki. Amerykanie pozwali Federację do sądu w Sztokholmie.

Premier Dmitrij Miedwiediew polecił ministrowi finansów podpisanie ugody z ExxonMobil. Ugoda ma zostać zawarta „w ramach sprawy sądowej przed Arbitrażowym Instytutem Izby Handlowej w Sztokholmie z pozwu firmy Exxon Nieftiegaz Ltd (spółka-córka Exxon działająca na rosyjskiej wyspie Sachalin)”. Amerykanie domagali się od Rosji 637 mln dol. zwrotu nadpłaconych podatków.

ExxonMobil to partner Rosneftu i operator w projekcie wydobycia ropy i gazu Sachalin-1. Amerykanie mają tam 30 proc. udziałów podobnie jak japońskie Sodeco; Rosneft i hinduski ONGC – po 20 proc.

Exxon pracowali na dalekowschodniej wyspie ponad 20 lat. W 2008 r projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r,) zaczął na siebie zarabiać, co oznaczało dla udziałowców podniesienie stawki CIT do 35 proc.

Jednak w 2009 r Moskwa obniżyła podatek od dochodów firm do 20 proc., pomimo to z Exxon wciąż ściągano 35 proc. Amerykanie walczyli długo, doszło nawet do spotkania Władimira Putina z Rexem Tillersonem (obecnie sekretarz stanu USA), ale bez powodzenia. Dlatego w tym roku pozwali Rosję przed sztokholmski arbitraż. Domagają się obniżenia podatku CIT z 35 proc. do 20 proc. oraz zwrotu, niesłusznie ich zdaniem pobranego przez siedem lat 637 mln dol.

Po wprowadzeniu sankcji Amerykanie wycofali się z 9 na 10 rosyjskich projektów (zostali tylko przy Sachalin-1), co zmusiło Rosneft do wstrzymania prac. Rosjanie nie dysponują bowiem podwodnymi technologiami wydobywczymi na dalekiej północy.

Są jednak wciąż największym w Rosji inwestorem zagranicznym i mają status inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosneft).

Mogą Ci się również spodobać

Wspólnicy Elektrowni Ostrołęka dali zielone światło GE i Alstomowi

Zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka zgodziło się na wybór konsorcjum GE Power i Alstrom Power ...

Więcej uranu z Rosji

Ruszyło wydobycie z nowego wielkiego złoża uranu w Rosji. Zalega w nim 4577 ton ...

Celem utrzymanie pozycji wicelidera

W procesie transformacji energetyki Enea chce utrzymać pozycję wicelidera rynku wytwarzania. Zdobyła ją po ...

PGNiG Obrót Detaliczny rośnie w siłę

Polski rynek energii ma to do siebie, że może się na nim wydarzyć prawie ...

Ceny prądu zabolą

Dramatycznie drożeje węgiel dla elektrowni. Te wystawią wyższy rachunek swoim klientom. Rozmowy pomiędzy energetyką ...

Henryk Baranowski kandydatem na prezesa PGE

Henryk Baranowski jest bardzo poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PGE. Minister skarbu Dawid Jackiewicz ...