Rosja ustępuje Exxonowi

Bloomberg

Moskwa zawrze ugodę z koncernem ExxonMobil i zwróci nadpłacone przez Amerykanów podatki. Amerykanie pozwali Federację do sądu w Sztokholmie.

Premier Dmitrij Miedwiediew polecił ministrowi finansów podpisanie ugody z ExxonMobil. Ugoda ma zostać zawarta „w ramach sprawy sądowej przed Arbitrażowym Instytutem Izby Handlowej w Sztokholmie z pozwu firmy Exxon Nieftiegaz Ltd (spółka-córka Exxon działająca na rosyjskiej wyspie Sachalin)”. Amerykanie domagali się od Rosji 637 mln dol. zwrotu nadpłaconych podatków.

ExxonMobil to partner Rosneftu i operator w projekcie wydobycia ropy i gazu Sachalin-1. Amerykanie mają tam 30 proc. udziałów podobnie jak japońskie Sodeco; Rosneft i hinduski ONGC – po 20 proc.

Exxon pracowali na dalekowschodniej wyspie ponad 20 lat. W 2008 r projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r,) zaczął na siebie zarabiać, co oznaczało dla udziałowców podniesienie stawki CIT do 35 proc.

Jednak w 2009 r Moskwa obniżyła podatek od dochodów firm do 20 proc., pomimo to z Exxon wciąż ściągano 35 proc. Amerykanie walczyli długo, doszło nawet do spotkania Władimira Putina z Rexem Tillersonem (obecnie sekretarz stanu USA), ale bez powodzenia. Dlatego w tym roku pozwali Rosję przed sztokholmski arbitraż. Domagają się obniżenia podatku CIT z 35 proc. do 20 proc. oraz zwrotu, niesłusznie ich zdaniem pobranego przez siedem lat 637 mln dol.

Po wprowadzeniu sankcji Amerykanie wycofali się z 9 na 10 rosyjskich projektów (zostali tylko przy Sachalin-1), co zmusiło Rosneft do wstrzymania prac. Rosjanie nie dysponują bowiem podwodnymi technologiami wydobywczymi na dalekiej północy.

Są jednak wciąż największym w Rosji inwestorem zagranicznym i mają status inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosneft).

Mogą Ci się również spodobać

Nie tylko Chiny kupują ropę z Iranu

Dwanaście tankowców irańskich dostarcza ropę do Chin i innych państw, omijając sankcje USA. Tak ...

Francja pożegna atom

Do 2035 r Paryż zamknie 14 reaktorów atomowych. Wielkość prądu produkowanego z atomu zmniejszy ...

Polska energetyko nie tędy droga

Ukazały się dwa dokumenty projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) oraz ...

Iran tematem szczytu Rosja-OPEC

W Moskwie trwają dziś rozmowy szef organizacji eksporterów ropy z ministrem energetyki Rosji. Tematem ...

Prześlemy gaz z Norwegii do Polski

Jeżeli pojawi się możliwość transportu błękitnego paliwa z naszych złóż, to jak najbardziej chcielibyśmy ...