Baza serwisowa, która została właśnie otwarta to element niezbędnej infrastruktury lądowej i portowej dla dużej inwestycji na Bałtyku. Będzie obsługiwała budowaną przez Orlen, wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, morską farmę wiatrową Baltic Power o mocy 1,2 GW.
Jak zapowiada prezes Grupy Orlen Ireneusz Fąfara, w 2026 r. z farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu. - Lądowym sercem przedsięwzięcia jest otwierana dziś baza operacyjno-serwisowa. Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczowym regionem dla przyszłej polskiej energetyki – mówi prezes. Zgodnie ze strategią firmy, ogólny program inwestycyjny firmy wart jest 380 mld zł.
Baza serwisowa w Łebie dla morskich farm wiatrowych Orlenu da miejsca pracy
Port serwisowy obejmuje specjalnie wzmocnione na jej potrzeby nabrzeże serwisowe wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników. W tym samym budynku mieści się Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które rozpoczęło działalność wraz ze startem morskich instalacji. Działać ma ono non stop. W ciągu ostatnich kilku tygodni baza została wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć tam pracę jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej
Technologia morskich farm wiatrowych szczególnie w Polsce ma swoją przyszłość. Mimo że rynki zagr...
– Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników – mówi Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.