Nadrzędny interes publiczny dla OZE? Rząd przyjął projekt ustawy

Rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe instalacje mają powstawać szybciej.

Publikacja: 15.10.2024 10:16

Rządowe plany wsparcia i rozwoju mikroinstalacji pozostają na papierze

Rządowe plany wsparcia i rozwoju mikroinstalacji pozostają na papierze

Foto: Adobe Stock

Według komunikatu KPRM przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE.

Szersza lista pomocy energochłonnym firmom

KPRM poinformowała, że projekt przewiduje też, że „ulgi dla odbiorców energochłonnych zostaną dostosowane do unijnych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią”. Zaktualizowana zostanie także lista sektorów objętych systemem wsparcia i zwiększy się liczba firm, które będą mogły korzystać z ulg.

Czytaj więcej

Znowu wojna o OZE. Wyjaśniamy, co znaczy „nadrzędny interes publiczny”

Możliwość wyboru

Pojawi się możliwość wyboru przez istniejących prosumentów sposobu rozliczeń w ramach rynkowego rozliczenia net-billing (miesięczne, godzinowe).

Będzie też możliwość zwiększenia wartości zwrotu z 20 proc. do 30 proc. z niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię. Zwiększeniu ulegnie też wartość depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23.

Zapowiedziano, że kontynuowane będą programy wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW, w formule zgodnej z przepisami UE od 1 stycznia 2026 roku, prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z obciążeń dotyczących bilansowania handlowego będzie dotyczyło wytwórców w instalacjach o mocy poniżej 200 kW. W okresie przejściowym, czyli od wejścia w życie nowych przepisów do 31 grudnia 2025 roku, takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

Szybsze podłączanie OZE

W komunikacie podano też, że skrócą się terminy wydawania zezwoleń i decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji OZE wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń oraz instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. Dotyczy to także nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE. Docelowo łączny czas trwania procedur inwestycyjnych (administracyjnych) ma się zmniejszyć z 356-416 do 149 dni.

Wskazane w projekcie działania dotyczące budowy lub modernizacji instalacji OZE, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE zostały uznane jako stanowiące realizację nadrzędnego interesu publicznego oraz są uznawane za służące zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu. To budziło obawy dotyczące nawet wysiedleń pod instalacje OZE. Resort klimatu i środowiska zapewnia, że nie ma prawa dojść do takich sytuacji, bo nadrzędny interes publiczny nie oznacza inwestycji celu publicznego, co dałoby już podstawy do stawiania takich tez. W tym wypadku nie ma o tym mowy.

Według komunikatu KPRM przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE.

Szersza lista pomocy energochłonnym firmom

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Pytania o przetarg GDOŚ. Urząd wyjaśnia
OZE
Będzie więcej mocy w wietrze, ale wiatraków szybciej nie będziemy budować
OZE
Cena maksymalna za prąd z morskich wiatraków będzie wyższa. Firmy nadal widzą ryzyka
OZE
Będzie więcej na dotacje do domowej fotowoltaiki. Jest decyzja
OZE
Naftowi giganci zwalniają rozwój OZE. Wracają do ropy i gazu