Wiatrowy gigant planuje duże zwolnienia. Mają ominąć Polskę

Siemens Energy planuje zwolnienia w swojej hiszpańskiej spółce wiatrowej Siemens Gamesa. Prace ma stracić nawet 4,1 tys. osób czyli około 15 proc. składu osobowego. Firma zatrudnia także blisko 100 osób w swoim biurze w Gdańsku. Zwolnienia mają jednak ominąć Polskę.

Publikacja: 02.06.2024 15:48

Wiatrowy gigant planuje duże zwolnienia. Mają ominąć Polskę

Foto: AdobeStock

Potencjalnych zwolnień oczekuje się w Hiszpanii, Niemczech i Danii, a Siemens Energy planuje opublikować oficjalne oświadczenie po powiadomieniu wszystkich pracowników, których to dotyczy. Obecnie trwają negocjacje z pracownikami.

Powody zwolnień 

O zwolnieniach poinformował dyrektor generalny jednostki Jochen Eickholt w wewnętrznym piśmie do pracowników, do którego dotarła agencja Reuters. – Nasza obecna sytuacja wymaga dostosowań wykraczających poza zmiany organizacyjne. Musimy dostosować się do mniejszej skali działalności, i naszej ograniczonej aktywności na rynkach innych niż podstawowe – stwierdził Eickholt w piśmie.

Rzecznik Siemens Energy powiedział, że firma poinformuje oficjalnie o skali zwolnień po zakończeniu konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, odmawiając dalszych komentarzy. Plan zwolnień, o którym po raz pierwszy poinformowała hiszpańska gazeta El Correo, pojawił się wkrótce po tym, jak Siemens Energy przeprowadziła główne działania restrukturyzacyjne w Siemens Gamesa, zaznaczając również, że będzie to obejmować redukcję etatów.

Czytaj więcej

Przemysł wiatrowy chce ograniczeń dla chińskich dostawców

Eickholt powiedział, że celem jest utrzymanie całkowitej siły roboczej Siemens Gamesa na stabilnym poziomie poprzez przeniesienie stanowisk pracy do innych części sektora działalności, a nawet docelowo zatrudnienie większej liczby pracowników, co potwierdza uwagi przedstawione przez dyrektora generalnego Siemens Energy Christiana Brucha na początku tego miesiąca. - Zespół kierowniczy i ja jesteśmy świadomi, że dzisiejsze ogłoszenie jest trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stanęliście w ciągu ostatniego roku – napisał w piśmie Eickholt, który ustąpi ze stanowiska. Eickholt, który jest dyrektorem generalnym od marca 2022 r., ma odejść pod koniec lipca, a jego obowiązki ma przejąć obecny członek zarządu Vinod Philip.

Redukcje miejsc pracy są następstwem znacznego pogorszenia koniunktury finansowej, w którym firma odnotowała stratę w wysokości 4,6 miliarda euro (4,9 miliarda dolarów) w 2023 r. z powodu zawieszenia sprzedaży dwóch modeli turbin wiatrowych. Drugi kwartał tego roku przyniósł dodatkową stratę w wysokości 365 milionów euro (395 milionów dolarów). Planowane zwolnienia dotyczą problemów technicznych z niektórymi zestawami produkowanymi przez firmę. Chodzi o wstrzymaną sprzedaż lądowych zestawów wiatrowych o mocy 4 MW i 5MW.

Siemens Energy kontynuuje restrukturyzację jednostki zajmującej się energią odnawialną Siemens Gamesa. Na początku tego miesiąca Siemens Energy podniósł swoje całoroczne prognozy finansowe po odnotowaniu czterokrotnego wzrostu kwartalnego zysku operacyjnego. Siemens Energy, wydzielony z Siemensa w 2020 r., nadal posiada około 25 proc. udziałów w działającej od 2017 r. spółce Siemens Gamesa.

Siemens Gamesa w Polsce

W listopadzie 2023 r. w Gdańsku firma otworzyła swoje biuro: Siemens Gamesa Baltic Offshore Execution Centre. W biurze pracuje ok. 80 osób. Po rozwoju tegoż biura, docelowo miało znaleźć zatrudnienie około 80 specjalistów w Gdańsku, wspartych co najmniej 70 pracownikami technicznymi, aktywnymi w różnych miejscach w Polsce.

Firma dysponuje także zespołem techników pracujących bezpośrednio przy projektach, czyli zarówno w portach instalacyjnych, jak i przy uruchamianiu turbin.

Czytaj więcej

Są z drewna i potrzebny jest montaż. To nie meble, a wiatraki

Potencjalnych zwolnień oczekuje się w Hiszpanii, Niemczech i Danii, a Siemens Energy planuje opublikować oficjalne oświadczenie po powiadomieniu wszystkich pracowników, których to dotyczy. Obecnie trwają negocjacje z pracownikami.

Powody zwolnień 

Pozostało jeszcze 94% artykułu
OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków