Słoneczne rekordy jedne po drugim i to mimo interwencji operatora

Końcówka kończącego się tygodnia stała pod znakiem rekordów produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych, które odnotowano 8 i 9 maja br. Rekord byłby jeszcze bardziej okazały gdyby nie konieczna z punktu widzenia stabilności systemu energetycznego redukcja mocy podjęta przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Publikacja: 11.05.2024 12:15

Słoneczne rekordy jedne po drugim i to mimo interwencji operatora

Foto: materiały prasowe/PGE

Jak poinformowały w czwartek 8 maja Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Instalacje PV o godz. 12.30 pracowały z mocą 11 tys. 57 MW, a w godz. 12-13 wyprodukowały 10 tys. 874 MWh energii — poinformował operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. To jednak nie koniec. 

Najedź myszką (stuknij w ekran) na wykres, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową (dotyczy ostatniego wykresu).

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

PSE poinformowały jednocześnie w komunikacie w czwartek, że ze względu na nadpodaż energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, wprowadziły 9 maja br. nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych, czyli odgórne ograniczenie produkcji energii w wysokości: 957 MW w godz. 12:01 — 13:00, 965 MW w godz. 13:01 — 14:00. W takich sytuacjach właścicielom źródeł, których produkcja została zredukowana należy się rekompensata. Operator stosuje takie działania w sytuacji, gdy wyczerpie inne sposoby zbilansowania KSE (jak redukcja mocy elektrowni węglowych) bez redukowania generacji, a pozbycie się jej nadwyżek, np. sprzedaż energii za granicę, nie ma ekonomicznego uzasadnienia lub nasi sąsiedzi nie są w stanie przyjąć takowych nadwyżek. 

Czytaj więcej

Masowe redukcje mocy z odnawialnych źródeł energii

Mimo wspominanej redukcji, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej odnotował rekordową generację źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym także 9 maja. – Instalacje fotowoltaiczne o godz. 11.30 pracowały z mocą 11138 MW, w godz. 11-12 wyprodukowały 10970 MWh energii – informują PSE.

Czytaj więcej

Redukcja OZE staje się normą. Trzeba się do tego przygotować

Jak wynika z danych PSE na koniec stycznia tego roku, moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 17,44 GW. Bardzo dynamiczny przyrost mocy takich instalacji odnotowano w ubiegłym roku, tylko w 2023 r. przybyło blisko 5 GW. – Do niedawna blisko 80 proc. instalacji fotowoltaicznych stanowiły instalacje w sieci niskiego napięcia (prosumenckie). Obecnie to ok. 60 proc. – informują PSE. Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że na koniec marca br. moc instalacji prosumenckich wynosiła 11,5 GW. Rekord chwilowej produkcji fotowoltaiki to 10,3 GW, tj. ok. 60 proc. mocy zainstalowanej.

OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków