Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?

W kwietniu 2022 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły sposób funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce. Najgłośniej komentowany jest wciąż wprowadzony nowy system rozliczeń prosumentów. Z punktu widzenia prosumentów kluczowy jest sposób rozliczeń. Zgodnie z przepisami system opustów został zastąpiony net-billingiem. Klienci zgłaszają jednak uwagi co do rozliczeń.

Publikacja: 13.11.2023 18:59

Fotowoltaika nadal się opłaca. Jak sprawdzić, ile zużyliśmy energii?

Foto: Adobe Stock

W systemie net-billingu prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku, co oznacza, że sprzedaje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki), i kupuje energię, gdy produkcja z jego instalacji nie pokrywa jego zapotrzebowania.

Nowy system 

Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia może być wykorzystywana na bieżąco – jest to autokonsumpcja energii. Nadwyżki, czyli energia, której prosument nie zużyje w czasie rzeczywistym, jest sprzedawana do sieci. Środki uzyskane z jej sprzedaży trafiają do tzw. depozytu prosumenckiego i mogą być wykorzystane na potrzeby zakupu energii z sieci, gdy zapotrzebowanie na energię będzie większe niż ilość energii produkowana przez instalację (np. w nocy lub w mało nasłonecznione dni).

Czytaj więcej

Morskie farmy wiatrowe na ostrym wirażu. Kolejne gwarancje potrzebne?

Ustawa OZE zobowiązuje też wszystkich sprzedawców energii żeby w rozliczeniach z prosumentami bilansowali energię dla każdej godziny – to tzw. bilansowanie godzinowe. Oznacza to, że sprzedawca najpierw sumuje energię, którą prosument pobierze z sieci w ciągu każdej godziny na wszystkich fazach. Następnie odejmuje od tego sumę energii, którą w ciągu tej samej godziny wprowadza do sieci na wszystkich fazach. „Energia pobrana i wprowadzona, które zbilansowały się w każdej godzinie traktowana jest jako autokonsumpcja i nie jest rozliczana. To zupełnie, tak jakby nie została przez prosumenta ani wprowadzona, ani pobrana z sieci. Rozliczana jest natomiast energia, która nie jest zbilansowana.”- wskazuje nam Tauron i tłumaczy, że na swojej fakturze za prąd klient zobaczy więc energię pobraną po odjęciu autokonsumpcji w każdej godzinie. „Zarówno suma energii oddanej jak i pobranej będzie niższa o tę samą wartość od tej, którą pokazuje licznik. Na fakturach nie widać prezentacji wskazań liczników, jak to miało miejsce przed 1 kwietnia 2022 roku, ponieważ Ustawa zobowiązała sprzedawców do rozliczeń na podstawie ilości energii zbilansowanej godzinowo, a ta nie wynika wprost ze wskazań licznika” – precyzuje spółka w odpowiedzi na nasze pytania. Klienci bowiem zgłaszają pytania jak zweryfikować ilość pobranej energii. 

Jak zweryfikować ilości energii?

Jeżeli prosument chce zweryfikować, ile prądu pobiera, a ile wprowadza do sieci w każdej godzinie - jak informuje Tauron - może to zrobić zamawiając bezpłatny Raport Danych Pomiarowych. Raport ten obejmuje ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym.

Przykładowo w słoneczne popołudnie, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii niż potrzeba w gospodarstwie, w Raporcie Danych Pomiarowych ilość prądu, którą wyprodukowała mikroinstalacja w każdej godzinie, wykażemy w rubryce „zbilansowane oddanie”. Będzie ona pomniejszona o zużycie w tej godzinie czyli o autokonsumpcję. W rubryce “zbilansowane pobranie” będzie zero.

Natomiast wieczorem mikroinstalacja produkuje mniej energii, a dodatkowo z urządzeń korzystają domownicy. W tych godzinach prąd wyprodukowany przez mikroinstalację przestaje wystarczać i zaczyna się pobór energii z sieci.

W systemie net-billingu prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku, co oznacza, że sprzedaje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki), i kupuje energię, gdy produkcja z jego instalacji nie pokrywa jego zapotrzebowania.

Nowy system 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
OZE
Wiatraki znów czekają, na nowy rząd i liberalizację
energia
Donald Tusk zdecyduje o losach wiatraków. Na razie bez ułatwień dla inwestorów
OZE
Klęska tegorocznych aukcji OZE
OZE
Dłuższe utrzymywanie opłaty od zysków może pogorszyć warunki budowy nowych OZE
OZE
Pięciopak wiatrowy ma rozruszać morskie farmy wiatrowe
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?