Litewska Agencja Energetyczna (LEA) i amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej w Denver podpisały porozumienie o współpracy, na mocy którego naukowcy z największego na świecie laboratorium energii odnawialnej wspólnie z litewskimi specjalistami opracują modele transformacji litewskiego sektora energetycznego. Cel jaki przed specjalistami postawiło Wilno to takie zmiany, które pozwolą cały prąd wytwarzać z OZE.

„W miarę zbliżania się do 100 proc. energii odnawialnej i dekarbonizacji przemysłu będziemy musieli ponad trzykrotnie zwiększyć produkcję energii odnawialnej na Litwie. To duże wyzwanie dla państwa, które dziś nadal importuje dwie trzecie potrzebnego prądu – powiedział minister energii Dainius Kreivis (cytat za agencją BNS)

LAE i laboratorium amerykańskie będą współpracować w ciągu najbliższych kilku lat. W tym czasie przeprowadzą kompleksową ocenę litewskiego sektora energetycznego i przygotują komputerowy model transformacji. Podobny model przejścia na 100 proc. energii odnawialnej został opracowany przez laboratorium z Denver dla miasta Los Angeles i już jest realizowany.

Litwa planuje mieć 9 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030 roku. To 90 proc. zapotrzebowania kraju na prąd.

Czytaj więcej

Litwa zakaże węgla i torfu. Przyśpieszy inwestycje w OZE