− Na Radzie Ministrów była długa dyskusja nad tym rozwiązaniem. Niemniej jednak stanowczego sprzeciwu wobec ustawy nie było. Ustawa została skierowano do prac sejmowych. Patrzymy z dużym optymizmem na to, że ta ustawa znajdzie się w najbliższym czasie w pracach Sejmu. Tych rozwiązań legislacyjnych w szeroko pojętej energetyce jest bardzo dużo – zaznaczyła Anna Moskwa.

Tłumaczyła, że większość tych ustaw ma charakter pilny. – Jak z tym rozwiązaniem energetycznym, z rozwiązaniem gazowym będziemy już po wszystkich ścieżkach legislacyjnych, nadejdzie czas na 10 H i będziemy jako resort o to zabiegać – stwierdziła Anna Moskwa.

Czytaj więcej

Nie będzie podatku Sasina. Rząd ma nowy pomysł

Rada Ministrów 5 lipca 2022 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy te stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności. Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji, dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Utrzymana zostanie także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Projekt trafił do Sejmu, jednak jest blokowany przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek, która nie dała projektowi jeszcze numeru. Wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości nie ma zgody na liberalizację tej ustawy w kształcie, które proponuje resort klimatu.