Fotowoltaika na krótkim kablu

Dobre czasy dla mikroinstalacji najwyraźniej dobiegają końca. W zamian być może czeka nas epoka dużych projektów PV. Problem polega na tym, że i jeden, i drugi z tych segmentów zderza się na polskim gruncie z barierą nie do przeskoczenia: sieciami energetycznymi z poprzedniego stulecia rodem.

Publikacja: 25.10.2021 15:22

Fotowoltaika na krótkim kablu

Foto: Adobe Stock

Dyskutowany od ubiegłego tygodnia poselski projekt zmian w ustawie o OZE w zasadzie stawia symboliczną kropkę w rozwoju mikroinstalacji w Polsce. W olbrzymim uproszczeniu sprawia on, że nadwyżki wyprodukowanej energii z przydomowych instalacji będzie można odebrać z sieci za opłatą, która znacznie obniży opłacalność takiej inwestycji. W zasadzie można się było tego spodziewać: wraz z końcem tego roku wsparcie z programu "Mój prąd" również będzie wygasać, a dotacje będzie można uzyskać przede wszystkim na przydomowe magazyny energii.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

OZE
USA odwracają się od OZE. „Polityka Trumpa rodzi obawy o kryzys energetyczny”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
OZE
Rząd składa kolejną wiatrową obietnicę. Wiatraki będą modernizowane?
OZE
Premier Donald Tusk zapowiada rozwój energetyki wiatrowej na morzu
OZE
Polsko-duńska farma wiatrowa na Bałtyku powstanie. Jest decyzja
OZE
Pierwszy terminal dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu praktycznie gotowy