Orlen wybrał projektanta farmy wiatrowej

Offshore Design Engineering przygotuje wstępny projekt techniczny i budowlany morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Budowa ma ruszyć w 2024 r.

PKN Orlen wybrał brytyjską firmę Offshore Design Engineering na wykonawcę wstępnego projektu technicznego i budowlanego morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To kluczowa inwestycja koncernu mająca wzmocnić go na rynku energetycznym w Polsce i Europie Środkowej. – W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko – i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie. Zanim jednak czysta energia z Morza Bałtyckiego trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego czeka nas kilka lat intensywnych prac – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że w realizację inwestycji chce włączyć jak najwięcej polskich podmiotów, aby w ten sposób wspierać gospodarkę i budować potencjał polskiej branży offshore.

Morska farma wiatrowa Middelgrunden nieopodal Kopenhagi, fot. Michał Niewiadomski

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2024 r. To jeden z kluczowych projektów wpisujący się w realizację niedawno ogłoszonej przez Orlen strategii neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 r. koncern zainwestuje łącznie ok. 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko.

W ramach dotychczasowych prac związanych z projektem farmy wiatrowej na Bałtyku płocka firma otrzymała warunki przyłączenia do sieci, zakończyła wstępne badania geotechniczne dna morskiego, a także kontynuuje pomiary wietrzności. Z kolei w lipcu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dostarczyła dokumentację z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla obszaru na którym mają powstać farmy. Badania niezbędne do przygotowania raportu środowiskowego trwały 17 miesięcy i obejmowały swoim zasięgiem obszar ok. 323 km kw.

PKN Orlen informuje, że właśnie wybrany projektant bałtyckiej farmy posiada ponad 20 letnie doświadczenie w branży offshore. Offshore Design Engineering realizował m.in. projekty dotyczące: niemal 8 GW (gigawaty) mocy na wodach Wielkiej Brytanii oraz 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej. Istotny wpływ na jego wybór miało to, że zgodnie z założeniami postępowania przetargowego uwzględnił w ofercie współpracę z polskimi kooperantami. Realizowany w ten sposób transfer know-how ma być istotnym elementem budowy potencjału polskiej branży offshore.

Morska farma wiatrowa/Bloomberg

Podpisana umowa obejmuje przygotowanie szczegółowych projektów technicznych głównych urządzeń przyszłej elektrowni. Dokumentacja będzie zawierała też analizy rozmieszczenia turbin i założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy. Ponadto Brytyjczycy pomogą doprecyzować harmonogram i kosztorys inwestycji oraz pozyskać finansowanie i ubezpieczenie inwestycji. Wreszcie opracowany projekt budowlany będzie podstawą do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Orlen prowadzi poprzez firmę zależną Baltic Power, do której bezpośrednio należy koncesja na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw, znajduje się ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...

Nowy zarząd JSW szybko uległ związkowcom

Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostanie gwarancje zatrudnienia na kolejne 10 lat. Tak zdecydował we ...

Od dziś nowe przepisy dot. domowych kotłów grzewczych

Od 1 października zacznie obowiązywać rozporządzenie resortu rozwoju, które zaostrza normy emisyjne dla domowych ...

Rząd nie ma strategii rozwoju zielonej energii

Wbrew pojawiającym się opiniom Ministerstwo Energii nie zamierza wprowadzić koszyków technologicznych do noweli ustawy ...

Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego ...

Cięcie produkcji albo ropa stanieje 30 proc.

Kartel OPEC skupiający producentów ropy prawdopodobnie ogłosi w tym tygodniu porozumienie w sprawie przedłużenia ...