Największa tego typu turbina na świecie, która nosi nazwę O2 została zainstalowana u wybrzeży Szkocji, w pobliżu wysp Orkadów. 680-tonowa turbina jest zakotwiczona w miejscu, w którym kabel podmorski łączy jednostkę o mocy 2 MW z lądową siecią energetyczną.

Działanie elektrowni opiera się na wykorzystywaniu sił pływowych, a więc przypływom i odpływom wód. Górna część turbiny unosi się na powierzchni wody, a do jej odnóg przymocowane są wirniki, które siłę płynącej wody zamieniają w energię elektryczną.

Technologia ta zyskuje coraz mocniej na popularności, ponieważ stanowi w zasadzie niezawodny sposób pozyskiwania energii z OZE. Nie ma tutaj barier takich jak np. w energetyce słonecznej, gdzie energia nie jest produkowana w nocy.

– Wdrożenie O2, najpotężniejszej turbiny pływowej na świecie, firmy Orbital Marine Power, jest dla Szkocji momentem dumnym i znaczącym kamieniem milowym w naszej drodze do zerowej emisyjności – powiedział Michael Matheson, sekretarz ds. energii.

""

Orbital marine

energia.rp.pl

Spółka Orbital Marine Power zamierza teraz skomercjalizować swoją technologię, co według niej zapewni wzrost liczby miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych.

Budowę turbiny O2 umożliwili pożyczkodawcy, którzy przeznaczyli środki za pośrednictwem platformy finansowania społecznościowego Abundance Investment. Projekt otrzymał również 3,4 mln funtów dofinansowania od szkockiego funduszu Saltire Tidal Energy Challenge Fund.